Haftalık Bağımsız Gazete 19 Nisan 2021

Kurbağalıdere ne zaman bitecek?

Kadıköylü, Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının tamamlanacağı günü bekliyor.

Kurbağalıdere ne zaman bitecek?

Kadıköylü, Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının tamamlanacağı günü bekliyor. Çalışmaların Kuşdili ve Yoğurtçu Parkı bölümünde atık su kanalları güzergâhıyla ilgili anlaşmazlık yaşanıyor. Kuşdili Platformu, Kadıköy Forumları ve mahalle dayanışmaları adına yapılan açıklamada da Kuşdili Çayırı ve Yoğurtçu Parkı’nın sit alanı olduğu, kanal kazıları sırasında parktaki ağaçların zarar görebileceği vurgulanıyor.
 
 
Mustafa SÜRMELİ
 
Kurbağalıdere’de yıllardır süren ıslah çalışmalarının bir türlü tamamlanamaması Kadıköylülerin tepkisini çekiyor. İstanbul’da Kurbağalıdere ıslah çalışmasından sonra başlayıp önce biten birçok alt ve üstyapı projeleri tamamlanırken, Kurbağalıdere’de yürütülen dere ıslah çalışmasının yıllar geçmesine rağmen bitirilememesi özellikle yaz dönemlerinde konunun tekrar tekrar gündeme gelmesine neden oluyor. Havalar ısınınca çevresinde durmanın veya yanından geçmenin oldukça zorlaştığı Kurbağalıdere’de şu günlerde kokular yükselmeye, vatandaşların da şikâyetleri artmaya başladı.
 
‘EVSEL ATIK SU HATTI’ SORUNU
 Toplam uzunluğu yaklaşık olarak 67 bin 680 metre olan ve 10’dan fazla küçük dereyi de kendisinde topladığı belirtilen Kurbağalıdere sağlık ve çevre açısından tehdit oluştururken, yoğun yağışlarda sel riski taşımaya devam ediyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi uzun süreden beri derenin ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların Eski DMO ile Kalamış arasında yoğunlaştığı görülüyor. Zaten şu günlerde Kadıköy’e, özellikle Kuşdili ve Yoğurtçu Parkı civarına yolu düşenler büyük bir inşaat çalışmasının devam ettiğine tanık oluyorlar. Bir zamanlar Kadıköy’ün mesire yeri olan Kuşdili Çayırı şu günlerce dev moloz yığınlarıyla doldurulmuş durumda. Kurbağalıdere’nin hali de bilindik. Koyu rengiyle kabarcıkların yüzeye çıktığı dere, havaların ısınmasıyla birlikte kokusuyla da rahatsızlık vermeye başladı.
Kurbağalıdere ıslah çalışmalarında son durum ve çalışmaların ne zaman tamamlanacağıyla ilgili Gazete Kadıköy olarak yaptığımız başvuruya henüz Büyükşehir Belediyesi’nden bir cevap verilmedi.
Diğer taraftan, Eski Salı Pazarı’nın bulunduğu Kuşdili Çayırı’nda dere ıslah çalışması kapsamında kazı çalışmaları sürüyor. Islah çalışması kapsamında dereye karışan evsel atık sularının, Yoğurtçu Parkı’nın altından geçecek kanallarla Moda’daki kolektörde toplanması planlanıyor. Islah projesinin bu aşamasına bölge sakinlerinden tepki geldi.
Evsel atık sularının beton borularda toplanıp, Kuşdili Çayırı’ndan ve derenin yanından geçirilerek Yoğurtçu Parkı altından Moda kolektörüne bağlanması aşamasında yapılacak kazı çalışmaları nedeniyle Yoğurtçu Parkı’nın zarar göreceği ifade ediliyor.
Kuşdili Platformu, Kadıköy Forumları ve mahalle dayanışmaları adına yapılan açıklamada, Kuşdili Çayırı ve Yoğurtçu Parkı’nın sit alanı olduğu, kanal kazıları sırasında parktaki ağaçların zarar görebileceği vurgulanıyor. Kurbağlıdere’nin yıllardır süren kirliliğinden, bunun yol açtığı kötü kokudan ve diğer sağlık risklerinden duyulan rahatsızlığın da ifade edildiği açıklamada, atık su kanallarının başka yerlerden geçirilebileceği konusunda önerilerde de bulunuluyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.