Haftalık Bağımsız Gazete 06 Aralık 2021

Kurbağalıdere için 7 bin imza

Kadıköylülerin ve yaşam savunucularının, halkın sağlını olumsuz yönde etkileyen ve zehir saçan Kurbağalıdere’nin ıslahı için topladıkları imzalar, İBB’ye teslim edildi

 Kurbağalıdere için 7 bin imza

Kadıköylülerin ve yaşam savunucularının, halkın sağlını olumsuz yönde etkileyen ve zehir saçan Kurbağalıdere’nin ıslahı için topladıkları imzalar, İBB’ye teslim edildi
 
Kirliliğiyle halkın sağlığını ciddi yönde tehdit eden Kurbağalıdere’nin daha iyi ıslah edilmesi için toplanan imzalar 20 Mart Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) teslim edildi.
Kadıköy halkı ve yaşam savunucuları, 2 yıldır süren ve halkın sağlığını olumsuz yönde etkileyen Kurbağalıdere projesine karşı uzun süredir çalışma yürütüyordu. Projenin mühendislik kurallarına uygun yapılması, Kadıköy halkının sağlığının korunması, dere yatağının değiştirilmeden ıslah edilmesi için “Kurbağalıdere temiz aksın” diyerek imza toplayan Kadıköylüler, imzalarını İBB’ye teslim etti. Yaklaşık 7 bin imza toplayan yaşam savunucuları, “Mücadelemizin bu aşaması sonuçlanmış olup, Kurbağalıdere temiz akana kadar farklı şekillerde mücadelemizi sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.
 
DERE AÇIK KANALİZASYON
Kadıköy Kent Dayanışması, Yoğurtçu Parkı Forumu ve Kuşdili Platformu imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kurbağalıdere ıslah çalışması yıllardır bölgede devam eden su taşkınları ve zaman zaman oluşan ağır pis kokuyu ortadan kaldırmayı amaçlayan bir proje olarak gündeme gelmişti. Bu amaçla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dere yatağının uygun yerlerinde genişletme çalışmaları yapılarak su taşkınlarının önlenmesi; ayrıca Fikirtepe ve çevresindeki kentsel dönüşüm sonrası oluşacak yaklaşık 150.000 yeni nüfusun atık sularının Moda kolektörüne bağlanması planları yapılmıştı. İki yıl önce ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı. Ancak, İSKİ tarafından projelendirilen ıslah çalışması gerekli fizibilite ve mühendislik ön çalışmaları yapılmadan başlatılmış; tüm bilimsel rapor, uyarı ve itirazlara rağmen, geçen süre içinde gerekli önlemler alınmamıştır.
İnşaat çalışmaları sırasında geçici olarak değiştirilen dere akış yönü nedeniyle, Yoğurtçu Parkı dahil Kurbağalıdere güzergâhında bulunan ev ve iş yerlerini su basması endişemizi ve korkumuzu artırmaktadır. Dere yatağı güzergâhındaki temel yanlışlıklar Kadıköy Kent Dayanışması,Yoğurtcu Formu  Kuşdili Dayanışması ve meslek odalarının uyarıları sonucu geçen yıl düzeltilse de projede yeni değişiklikler yapılmaktadır. Son olarak, dere yatağını Kuşdili Çayırı güzergâhında doğal zemininden kaydırmak için çevre binalarda istimlâk çalışmalarına başlanmıştır.”
 
SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR
Açık kanalizasyona dönüşen Kurbağalıdere’nin Bostancı’dan Moda’ya kadar deniz kıyısındaki tüm Kadıköylülerin ve deniz hayvanlarının sağlığını tehdit ettiği belirtilen açıklama “Türk Tabibler Birliği halk sağlığı uzmanlarının bölgede yaptığı çalışmalarda enfeksiyona bağlı hastalıkların yüzde yüz arttığı tespit edilmiştir.” denildi.
Talepler şu şekilde sıralandı: “Kanalizasyon suyunun dereye akması engellenmeli, Kurbağalıdere genişletme çalışması için planlanan kazık çakma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilmeli, işin daha da fazla gecikmeden bitirilmesi için 24 saat çalışma uygulaması acilen hayata geçirilmeli, yerel de olsa dere yatağı değiştirilme tasarısından hemen vazgeçilmeli, pik yük dikkate alınarak hesaplamalar yeniden yapılmalı, temiz bir doğa ve halk sağlığı için biyolojik arıtma tesisi bir an önce  hayata geçirilmeli, Kuşdili Çayırı halkın nefes alabileceği, çocukların oynayabileceği, kuşların ve diğer canlıların faydalanacağı yeşil alan haline dönüştürülmelidir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.