Haftalık Bağımsız Gazete 19 Nisan 2021

Kurbağalıdere fikirleri CKM'de sergileniyor

Kurbağalıdere Vadisi'nin tasarımı için açılan fikir projesi yarışması sonuçlandı.

Kurbağalıdere fikirleri CKM'de sergileniyor

Kurbağalıdere Vadisi'nin tasarımı için açılan fikir projesi yarışması sonuçlandı.
 
Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu “Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması” bitti. Kadıköy Belediye Başkanlığı tarafından “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği” kuralları içinde serbest, ulusal ve tek kademeli olarak açılan fikir projesi yarışmasında şartname satın alan 179 müellifin 60'ı proje teslim etti. 30 Mayıs'ta ilan edilen yarışma süreci, yarışmacıların 29 Ağustos'ta projelerin teslimi ve jürinin seçimini tamamlamasıyla 10 Eylül’de sona erdi. Değerlendirme çalışmaları Ersen Gürsel'in başkanlığında Can Kubin, Nurbin Paker, Firuz Soyuer ve Murat Tabanlıoğlu'dan oluşan asli jüri tarafından yapıldı. Yarışmanın kolokyum ve ödül töreni 21 Eylül 2013 Cumartesi günü saat 14:00'te Caddebostan Kültür Merkezi'nde (CKM) yapılacak.  Projeler, 22 Eylül Pazar akşamına dek CKM’de gezilebilecek.
 
Kurbağalıdere’nin yeni vizyonu…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AVM kararıyla gündeme gelen Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu Kurbağalıdere Vadisi'nin tasarlanması için açılan yarışmada amaç bölgenin yeniden işlevlendirilmesinde halkın görüşlerini öğrenmek ve  mimar/tasarımcılara söz hakkı tanımaktı. Yarışma ile alanının Kadıköy halkı için bir çekim merkezi haline getirilmesi ve günümüz ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde yeni işlevler kazandırılması amaçlanıyor. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Kurbağalıdere Vadisi’nin geleceği yeni bir vizyon ile kurgulanmalı. Yarışmanın amacı; Kadıköy’ün ticari, kültürel, kamusal, ulaşım ve rekreasyon koridoru niteliğindeki vadi için yeni vizyon ve stratejiler çerçevesinde yeniden kurgulanarak stratejik şemalar üretilmesi, fikir projeleri geliştirilmesi ve tasarım rehberi oluşturulmasıdır. Yarışma sonucunda seçilen fikir projeleri başta Kadıköylüler olmak üzere İstanbul halkı ile tartışılacak. Kamuoyu desteğini alan alternatif fikir ve projelerle üst plan kararlarının değişimini sağlamak, vadinin ekonomik ve ekolojik geleceğinde etken olacak stratejik kararların alınmasını sağlamak ise Kadıköy Belediyesi olarak nihai hedefimiz olacaktır” demişti.
 
Yarışmada dereceye girenler
·         Eşdeğer Ödül 48 Sıra Numaralı Proje
Ekip Temsilcisi: Nihat EYCE
Aslı ÖZBEK//Mehmet Nazım ÖZER/Emrah SÖYLEMEZ/Savaş Zafer ŞAHİN/Özge KARAAĞAÇ
·         Eşdeğer Ödül 41 Sıra Numaralı Proje
Ekip Temsilcisi: Tarık YAŞAR
Onur Kemal KÖSEDAĞ
Yardımcılar: Caner ÖLÇÜŞENLER/İnan KARAÇAY
·          Eşdeğer Ödül 34 Sıra Numaralı Proje
Ekip Temsilcisi: Enise Burcu KARAÇİZMELİ
Ahmet ÜNVEREN
Yardımcılar: Evrim Pekyavuz CANATAN/Egemen KARAKAYA
Danışmanlar: Hülya ERTAŞ/Alper DERİNBOĞAZ
·         Eşdeğer Ödül 3 Sıra Numaralı Proje
Ekip Temsilcisi: Doğan TÜRKKAN
Cihan SEVİNDİK/Özge SOYDAL/Sena PAKYÜREK/
Yardımcılar: Ebru CANGAZİ/İnan TOKAY/Pınar GÜRSOY
·         Eşdeğer Ödül 30 Sıra Numaralı Proje
Ekip Temsilcisi: Oktan NALBANTOĞLU
Tuğba AKYOL/Elif TORAMAN/Ferdi İNANLI/Gülce KANTÜRER
Yardımcılar: Alican KARALAR/Serap KETBOĞA/Esat Can MEKER/Mine AYDUR/Aliye KALKAN/Tunar ŞENSU

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.