Haftalık Bağımsız Gazete 29 Eylül 2021

Kırklareli'nde tarih yeniden canlanacak

Kadıköy, 6 Ekim'de önemli bir toplantıya evsahipliği yapacak. Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, arkeolog Ufuk Baş Arığ, Paul Dwyer'ın katılacağı toplantıda...

Kırklareli'nde tarih yeniden canlanacak

Kadıköy, 6 Ekim'de önemli bir toplantıya evsahipliği yapacak. Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, arkeolog Ufuk Baş Arığ, Paul Dwyer'ın katılacağı toplantıda ''Istrancalar Bölgesi Kutsal Kale ve Kutsal Alanlar Arkeopark Proje sunumu gerçekleştirilecek. Toplantıda, Kırklareli'nin Vize ilçesinde yer alan Oppidum( Kutsal Kale) ve bu kalenin koruması altında bulunan 14 Megalitik Kutsal Alanın oluşturduğu Bölgesel Kutsal Merkezin, birlikte oluşturacakları Arkeopark Projesi anlatılacak.

Bölgede turizm hareketliliğini arttırmayı hedefleyen projenin amacı Vize'nin kültür ve arkeoloji turizmi alanında hak ettiği yeri alması... Zira tarihi, doğal, kültürel ve arkeolojik zenginliğe sahip olan bu coğrafya, bölgesel bir ayrıcalığa taşınmayı hak ediyor.
 
 
Kırklareli'nin Vize ilçesi, Istrancalar Bölgesi içindeki konumu ile doğa, kültür ve arkeoloji turizmi açısından büyük bir potansiyel içermektedir. Tarihteki ismi ile Bizye, yaklaşık 200 Klan ile adını ve kültürünü paylaşan Trak’ların, kendi adlarını taşıyan topraklar üzerindeki çok önemli merkezlerden biridir. Bölgedeki Kutsal Kale (OPPİDUM ) ve 14 Megalitik Kutsal Alan birlikte ele alınıp çalışması yapılması gereken bir bütündür. Oppidum’un Doğu yönünde uzanan tepelerin yamaçları ve üst kesimlerinde yer alan Kutsal Alanlar’ın tümü, Kutsal Kale Oppidum tarafından korunmakta ve denetlenmektedirler. 4 km. uzakta yer alan tepenin üzerindeki Kutsal Alandan dahi Oppidum bütün görkemi ile görülebilmektedir. Aynı şekilde, Oppidum bütün Kutsal Alanları kuşbakışı görmektedir. Oppidumlar, bulundukları bölgedeki Kutsal Alanları, Manastırları, Kehanet merkezlerini, inanç merkezlerini korumakla da görevli olan, savaşçı din adamlarının, savaşçıların,sanat ve zanaat erbabının, toprakla uğraşan köylünün bir arada oturdukları özel ve özerk kalelerdir. Vize Oppidum, bulunduğu konumda Trakya Ovasına ve çevresine çok geniş bir açı ile hakim durumdadır ve bölgedeki askeri hareketleri, her türlü ticari hareketliliği, Klanlar arası ziyaretleri anında izleyebilmektedir. Bulunduğu konum, çok geniş bir coğrafyada yaşayan Trak Kavminin tümünün güvenliği açısından çok önemlidir.
 
İsmiyle anıldığı topraklarda , Trakya’da yer alan ve Trak Kültürünün önemli temsilcilerinden olan Megalitik Kutsal Alanlar ve Oppidum, kültürel ve arkeolojik miras olarak bölgesel ve evrensel arkeolojik değere sahiptirler. Vize Oppidum, askeri ve dini karakterde yapılanmış bir merkezdir. Avrupa ve Balkanlar'daki örneklerinin hemen hepsinden büyük ve görkemlidir. Evrensel, ulusal ve yöresel düzeyde öneme sahip tarihsel, kültürel ve arkeolojik bir anıttır. Megalitik-Kültistik-Sembolik Arkeolojinin çok önemli ve görkemli temsilcileri olan bu anıtların tümünün, evrensel boyutta bilinmeleri ve hak ettikleri kalıcı yere sahip olmaları gerekmektedir. 14 Kutsal Alanın oluşturduğu Kutsal Merkez, aynı kültürü paylaşan ve çok geniş bir coğrafya içinde tanımladığımız büyük toplumların ortak buluşma yerleridir.
ARKEOPARK PROJESİNE BAŞKAN DESTEĞİ
Çok önemli ve benzerleri arasındaki en büyük olan Vize Oppidum ile ilgili çalışmalarım ile Kutsal Alanların Tümüne ait hazırladığım çok ayrıntılı çalışmaları, BİR ARKEOPARK PROJESİ   ile birleştirdim. Kırklareli İli Valiliği bana takip edeceğim yolu gösterdi. Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, çok uzun bir zaman diliminde ve özverili olarak hazırlanmış olan Projem’in gerçekleşmesi için büyük bir şans olmuştur benim için. Arkeolojik ve Tarihsel Kültürel Miras’ın değerini bu kadar mükemmel şekilde kavramış bir Belediye Başkanı ile karşılaşmış olmam ise benim yolumun doğru olduğunun ve hakikaten çok şanslı olduğumun göstergesidir.   
VİZE’DE KÜLTÜR VE ARKEOLOJİ TURİZMİ...
Projemizde öngörülen hedefler ve sürdürülebilir, kalıcı uygulamalarla Vize’nin, kültür ve arkeoloji turizmi ile çok yakın bir tarihte, hak ettiği yeri ve adı alacağına inanıyorum. Projemizin ilk hedefi, VİZE OPPİDUM'un (KUTSAL KALE YERLEŞİMİ) GÜNEY OPPİDUM’u üzerine, dönemin ahşap konstrüksüyona sahip kalesini canlandırmaktır. İkinci hedefimiz ise 14 ayrı Megalitik Kutsal Alan’ın bulunduğu doğal bölgeyi ARKEOPARK olarak koruma ve değerlendirme kapsamına almaktır. Bölgede, OPPİDUM ile birlikte çok özel kimlikli bir ARKEOPARK yaratılacaktır.
AÇILIŞTA MÜZİK VE SANAT OLACAK
Arkeopark ve Oppidum (Kutsal Kalenin) açılışında (sponsor desteği olabilirse), gelmelerini arzu ettiğimiz bazı ünlü müzisyenlerin konserlerine ve sanatsal etkinliklere yer vermeyi düşünüyoruz.. İstanbul resim okul ve atölyeleri, ressam hocaları ve ressam öğrencileri ile açılışa gelerek, festival boyunca Oppidum ve Kutsal Alan Megalitik Anıtları'nın resimlerini yapacaklar. Sonuçta büyük bir sergi açılacak Vize’de. Açılış günlerinde, özel stantlarda çocuk ve gençlere seramik- takı- deri takı- sepet örme , metal çalışmaları gibi etkinlikler, Romanya'lı akademisyen arkeologlardan oluşan bir canlandırma grubu olan Terra Dacica Aeterna Grubu'nun üyeleri tarafından öğretilecek. Tarihi dönemin giysi ve takıları, ahşaptan yapılmış silahları boyanarak, ve turistik eşyalara dönüştürülmüş olarak ve ayrıca sanatsal el becerileri çok iyi olan Vize’ye ve Oppidum’a en yakın köy olan Akpınar Köyü hanımları ve beylerinin   ürettikleri ürünler standlarda satılacaktır.
ATÖLYE KÖY KURULACAK
Oppidum ve Vize arasında, Belediye Başkanlığının uygun göreceği alanlarda, kalıcı olarak bir TRAK KÖY ve ATÖLYE KÖY KURULMASI ise projemizin tamamlayıcı ve çok özel olan bölümüdür. Projemizin önemli ve çok özel bir hedefi ise Oppidum ve Arkeopark arasında belirlenecek uygun bir alanda kurulmasını düşündüğümüz SANAT AKADEMİSİ'dir ya da başka bir deyişle BÜYÜK SANAT ATÖLYESİ... Şu anda burada görev almaya hazır olan ve okul bazında bize destek olan çok ünlü ve varlığı ile gurur duyduğumuz bir kuruluş projedeki yerini almak üzere bekliyor. Aynı desteği aldığımız müzisyenlerin varlığı da bir diğer gurur kaynağımız.
TURİZM GÜÇLENECEK
 Her yıl festivaller ve etkinlikler, şenlikler, konserler, folklor şenlikleri, okçuluk bayramları, sergiler, Balkanların geleneği olan yemek şenlikleri ve davet edilecek olan yabancı ve yerli gruplar; bölgeye çok büyük boyutlarda turist getirecek. Bölgede turizmi güçlendirecek çok önemli tarihsel ve kültürel miras varlığını kullanarak ve devamlı olarak yenilikler katarak; orman yürüyüş parkurları açarak, Oppidum Şenlikleri, Kutsal Alanlar Şenlikleri, Balkanlar ve Avrupa'da yaşayan tüm Trak kökenli halklar için ''BÜYÜK KUTSAL MERKEZDE BULUŞMA ŞENLİĞİ'' ve bunlar gibi pek çoğu ile bu bölge Avrupa ve dünya turizminde bölgesel farklılık yaratarak çok önemli bir kültürlerarası buluşma merkezi olacaktır. Istrancalar Bölgesi ve Vize bölge köylerinde, geliştirici, farkındalık yaratıcı, eğitici, etkinlikler, girişimcilik kursları verilecek ve zaten el becerisi, yöresel kültürü olan köylü hanımlar ve özellikle gençler için çalışma alanları yaratılacaktır. Vize ve Istrancalar Bölgesinde, turizm hareketliliğini arttıracak olan projemiz, tarih, kültür ve doğa turizmi ön plana çıkararak, pek çok iş koluna yeni iş imkânları yaratacak, atölyelerde yetişenler biz turizm için çalışıyoruz sloganıyla daha cesur ve yardım gördüklerini bilmenin verdiği güvenle büyük ataklar yapacaklardır. Oppidum ve Kutsal Alanlar, bu bölgede bir bütündürler ve ARKEOPARK kapsamında, birlikte değerlendirilerek, Vize’yi evrensel bir boyuta taşıyacaklardır.
Tarihi, doğal, kültürel ve arkeolojik zenginliğe sahip olan bu coğrafya, bölgesel bir ayrıcalığa taşınmayı hak etmektedir...
 
''Istranca dağlarında olmayı sevdim...''
 
Ben   bu projeyi   17 yıl Istrancalar'da, Kırklareli Vize’ye bağlı Akpınar dağ köyünde yaşayarak   yazdım. 17 yıl bahar ve yaz aylarında buranın havasını kokladım, suyunu içtim. Orada   yaşayanların doğumdan ölüme yaşamlarının, geleneklerinin içinde oldum. Düğünlerine, cenazelerine, asker düğünlerine, bayramlarına, hasat zamanlarına katıldım. İğmeli evlerde yaşayanlarla dost oldum, son iğmeli ev ustasını toprağa verdim. İğmeli evlerin onarımını ve yıkımlarını gördüm ancak yapmayın diyemedim. Köydeki muhteşem çitler bana Oppidum’un ahşap konstrüksüyonunu daha kolay anlattılar. Eğitimim ve eğitim sonrası saha araştırmalarımda , , görev aldığım üniversitelerde araştırmacı bir arkeolog hoca olarak etkin olmayı seçtim ve en çok Toros ve Istranca dağlarında olmayı sevdim. Oormanlık ve dağlık bölgeler benim için daima gizem dolu oldular. Aaraştırmalar ilerledikçe yaşamdaki devamlılığı keşfettim. Katıldığım bütün arkeolojik çalışmalarda her zaman geçmişte orada yaşanan hayatları düşündüm. Mesleğimi anlamlı kılanın geçmişin ruhu olduğuna inanıyorum. Bu evrensel mesleği seçmemin, Toros ve Istrancalarda bulunmamın tesadüf olmadığını biliyorum...
 

 

 
Arkeolog –sanat tarihçi Ufuk BAŞ ARIĞ
 

 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.