Haftalık Bağımsız Gazete 20 Mart 2019

Kadınların bisiklet dayanışması

Bisiklet kullanan kadınların sayısının artması için kurulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi, kadınları gündelik yaşamda pedal çevirmeye çağırıyor

Kadınların bisiklet dayanışması

Bisiklet kullanan kadınların sayısının artması için kurulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi, kadınları gündelik yaşamda pedal çevirmeye çağırıyor

Gökçe UYGUN
Büyükşehirde yaşayan bir kadınsınız. İşe ya da okula bisikletinizle ulaşım sağlamak istiyorsunuz ama şehir trafiğinden endişe ediyorsunuz. Yahut bisikletiniz olmadığı gibi kullanmayı da bilmiyorsunuz ama öğrenmek niyetindesiniz... Tam size göre bir oluşum var; Bisikletli Kadın İnisiyatifi… Bisiklet kullanan bir grup kadın,  hemcinslerine ‘bisikletli yollar’ açmak için bir araya gelerek, bu inisiyatifi kurdu.
1500’ü aşkın üyeye sahip inisiyatifin kurucularından, Kadıköylü bisiklet tutkunu Seçil Öznur Yakan, amaçlarının daha çok bisikletli kadını şehrin sokaklarına çıkarmak olduğunu vurguluyor.  İstanbul’da yaşayan 5 milyon kadının sadece binde 6’sının gündelik hayatta bisiklet kullandığına dikkat çeken Yakan, “Kadınların ‘İstanbul’u bisiklet kullanmaya uygun bir şehir olarak görmemeleri’, bisiklet sürmesinin önünde engel oluşturuyor. Bu algı, kurduğumuz bu dayanışmayla yavaş yavaş kırılıyor. Diğer taraftan, bisiklet sürmeyi bilmeyen kadınlar bisikleti yaşına uygun bulmuyor. Biz, her yaştan kadını gündelik hayatta bisiklet sürmeye teşvik ediyoruz” diyor.

“BİSİKLETLİ KADIN AZ”
“Bizler, gündelik hayatımızda bisiklet kullanan, bazen işe giderken, bazen çocuğumuzu okula bırakırken bisiklet süren kadınlarız. Fakat sayımız az. Diğer taraftan bizim gibi bisiklet kullanmak isteyen pek çok kadın olduğunu biliyoruz” ifadesini kullanan Seçil Öznur Yakan, şunları anlatıyor; “Sadece biraz desteklenmeye, mümkün olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Bizler bugüne kadar pek çok şeyi deneye yanıla öğrendik, bisiklet binmeye hevesli kadınlarla tüm bu deneyimlerimizi paylaşıyoruz, onların sorularını yanıtlıyoruz. Tüm kadınlarda farkındalık yaratmak öncelikli hedefimiz. Tabii hepsi bisiklete binmeyecek, bizim için önemli olan ilk adım olarak gündelik hayatta bisiklet kullanmanın mümkün olduğunu göstermek…”

BİSİKLET KILAVUZU YAZILIYOR
Bir yerden bir yere bisikletle gitmenin kolay yollarını, güvenlik konusunda yapılması gerekenler ile ilgili pratik bilgileri içeren bir kılavuz hazırlama aşamasında olan Bisikletli Kadın İnisiyatifi, şu etkinlikleri düzenliyor;
• Yeni bisiklete binmeye başlayan diğer kadınlara, şehir içinde nasıl bisiklet sürülmesi gerektiğine dair rehberlik ediliyor.
• İnisiyatife katılan kadınların ihtiyaçlarına göre sürüş etkinlikleri düzenleniyor.
• Bilmeyenlere bisiklet sürüş eğitimleri veriliyor.
• Kadınlar için bisiklet bakım/tamir atölyeleri gerçekleştiriliyor.

BİSİKLETLİ KADINLAR NE DİYOR?
Sebla Demir (Pasta Uzmanı): Son 3 yıldır bisiklete biniyorum, fakat uzun süre sadece eğlence ve spor amaçlı kullandım. Tek başıma bisiklet sürmek istiyordum ama cesaret edemiyordum. Bu inisiyatifin kuruluşunda yer aldım. Şehirde her yere bisikletiyle giden kadınların hikâyelerini dinleyince cesaretlendim. İlk defa tek başıma trafiğe çıktığım günü unutamıyorum... Şimdi bisikleti günlük hayatımda, trafik içinde rahatça kullanıyorum.

Ayşın Şahlıoğlu (Kamuda yönetici):  Bisikletim gündelik hayatımın bir parçası.  Sabah normal saatimden bir yarım saat daha önce kalkıyorum. Çünkü bisiklet binerken giyimime normalden biraz daha önem gösteriyorum. Bisikletimin lastiklerini ve frenlerini kontrol ettikten sonra ver elini özgürlük. Kulağımda müzik, başımda esen kavak yelleri ve en son vapur sefası. Benim için işe gitmenin en zevkli kısmı.  Ayrıca insanların size şaşkınlıkla bakmaları çok eğlenceli. Sürün, görün…
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.