Haftalık Bağımsız Gazete 19 Ocak 2022

Kadıköylülük yarışması başlıyor

Kadıköy Kültür Sanat Derneği, Kadıköylülük temalı 4 ayrı yarışma düzenliyor. Sizin de Kadıköy'e dair bir sanat üretiminiz varsa yarışmaya katılmak için Kasım'a dek vaktiniz var.

Kadıköylülük yarışması başlıyor

Kadıköy Kültür Sanat Derneği, Kadıköylülük temalı 4 ayrı yarışma düzenliyor. Sizin de Kadıköy'e dair bir sanat üretiminiz varsa yarışmaya katılmak için Kasım'a dek vaktiniz var.
 
Kadıköy Kültür Sanat Derneği (KKSD) yönetim Kurulu Başkanı İnal Aydınoğlu ile dernek sekreteri Bahadır Gürer, Gazete Kadıköy’ü ziyaret ederek, KKSD’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Kadıköy'ü aktif bir kültür-sanat kenti yapabilmek amacı ile 2006 yılında kurulan derneğin Kadıköy ve Kadıköylülük temaları üzerinde 4 kategorili bir yarışma düzenlediğini açıklayan Aydınoğlu, “Kategorilerimiz şiir, güfte, fotoğraf ve karikatür. Neden böyle bir yarışma düzenledik? Çünkü Kadıköylülerin Kadıköy ile ilgilenmelerini, hobilerini, sanat arzularını Kadıköy’le birleştirerek yaşamalarını arzu ediyoruz” dedi. Aydınoğlu, Kadıköy’de çok sayıda sanat insanı yaşamasına karşın aktif bir sanat yaşamı olmadığını vurgulayarak, “Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi ve Süreyya Operası da olmasaydı hiç olmayacaktı ki onlar da yetmiyor. Görsel sanatların ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli mekânlar yok. Bizim dernek olarak en büyük sıkıntımız da salon temini konusunda. Bu nedenle pek çok etkinliği düzenleyemiyoruz. Salon imkanı olsa Kadıköylü sanatçılara yüksek bir mali külfet yüklemeden önemli etkinlikler gerçekleştirilebilir” diye konuştu. Aydınoğlu, işte bu nedenle yarışmayı internet üzerinden düzenlediklerini sözlerine ekledi.
 
KADIKÖY’DEN İZLER TAŞIYAN ESERLER…
Yarışma hakkında bilgi veren Bahadır Gürer de katlımın ücretsiz olduğu yarışmaya isteyen herkesin internet üzerinden formu doldurmak suretiyle başvurabileceğini söyledi. Güler, şunları anlattı: “Kadıköy’ün insanlar üzerindeki etkisini görmek istiyoruz. Kadıköylü’nün kültür seviyesinin, sanat sevincinin yüksek olduğunu biliyoruz ama bunun daha fazla ortaya çıkmasını sağlamak için bir ortam yaratmak istedik bu yarışmayla. Katılacak eserlerde önemli olan Kadıköy’den izler taşıması. Sunulan eserlerin Kadıköy’le ilgili olduğunun anlaşılabilir olması gerek. Bakan, okuyan bu Kadıköy demeli. Zaten alanında ünlü kişilerden oluşan jürimizden de değerlendirmede yaparken bunu ön plana almalarını bekliyoruz. Yarışmamız herkese açık, sadece Kadıköylülerin yarışması değil. Kadıköylülüğü hisseden, hayatının bir dönemini burada yaşamış, hatta Kadıköy’den geçen biri bile katkı sunabilir. Herkesin katkısıyla Kadıköy sevgisini yüceltmeli. Herhangi biri Kadıköy’le ilgili bir sanatla üretimi yaptıysa, Kadıköy de bundan nasibini alsın… Hatta bize Muğla’dan bir Kadıköy şiiri geldi. Hayatın baskıcı koşuşturmacasını delen, kültürün sanatın seviyesini yükselten çalışmalar yapılmasını sağlamak istiyoruz. Aralık ayında CKM’de bir ödül gecesi düzenleyeceğiz, hem de ödül alan eserleri sergileyeceğiz.’’
 
Başvurular başladı, son tarih 30 Ekim
KKSD 2012 Kadıköy şiir, güfte, fotoğraf ve karikatür yarışmalarının kuralları şöyle:
-Yarışmalarda konu, tema "Kadıköy ve Kadıköylü"dür. Eserlerde Kadıköy ve Kadıköylünün anlaşılması, hissedilmesi gerekmektedir.
-Yarışmalara katılım ücretsiz olup amatör-profesyonel ayırımı yoktur.
-Yarışmacılar istedikleri alanda en çok 3 eserle yarışmaya katılabilirler.
-Yarışmaya gönderilen eserlerin basım, yayın ve kullanım hakkı Kadıköy Kültür Sanat Derneği'ne ücretsiz ve karşılıksız olarak verilmiştir. Dernek, bu yarışmaya katılan eserleri, sanatçının adı soyadı ve bildirilirse (RUMUZ) belirtilerek her türlü gösterim, basım ve yayın ile paylaşabilir.
-Eserler istenilen tarzda çalışılabilir. Eser dijital ortamda 300dpi çözünürlükte olmalıdır.
-Fotoğraf ve Karikatür yarışmalarında eserlerin boyutu en çok 4 megabyte olmalıdır.
-Eserlerin son teslim tarihi 30 Ekim 2012 günü saat 23.59 olarak belirlenmiştir. Seçici Kurullar değerlendirmelerini 01.11.2012-09.12.2012 tarihleri arasında tamamlayacaklar ve sonuçlar 14.12.2012 tarihinde açıklanacaktır. Ödül Töreni, 2012 Aralık ayında CKM'de yapılacak ve Yarışmalarda derece alan eserler sergilenecektir. Katılımcılar her türlü soru ve önerilerini [email protected] adresine e-ileti göndererek bildirebilirler.
-Yarışmada ödüller Birinciye 1 Cumhuriyet Altını, İkinciye ½ Cumhuriyet Altını, Üçüncüye ¼ Cumhuriyet Altını olarak belirlendi. Seçici Kurul tarafında 3 esere mansiyon verilebilecektir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.