Haftalık Bağımsız Gazete 15 Temmuz 2020

Kadıköy'e bir umut geldi!

‘Başka bir toplumsal düzenin mümkün’olduğuna inanan, Kadıköy Birlikte Umut Derneği,‘Söz mağdurda umut dayanışmada’sloganıyla toplumun yoksul/yoksun kesimleriyle dayanışıyor.

Kadıköy'e bir umut geldi!

‘Başka bir toplumsal düzenin mümkün’ olduğuna inanan, kapitalizm karşıtları tarafından kurulan Kadıköy Birlikte Umut Derneği, ‘Söz mağdurda umut dayanışmada’ sloganıyla toplumun yoksul/yoksun kesimleriyle dayanışıyor.
 
Gökçe UYGUN
 
Kısa bir süre Yeldeğirmeni'nde yeni bir dernek kuruldu; Birlikte Umut Derneği... Kısa adıyla 1Umut. Aslında dernek yeni değil. 99 depreminin ardından depremzedelerle dayanışmak için oluşturulan dayanışmanın, günümüze uzanan hali. İlk 1Umut, 2005 yılında Kartal'da hizmete girmiş. Onu 2007'de Sefaköy, 2008'de Taksim, 2009'da Ankara, 2010'da da İzmir oluşumları izlemiş. Bu yıl da Yeldeğirmeni ve İzmit bileşenleri faaliyete girmiş. Tüm bu derneklerin amacı, yoksul sınıfların karşı karşıya kaldıkları sorunları birlikte tartışması, ortak çözümler araması ve mücadele etme imkanlarının geliştirilmesi... Kendilerine simge olarak karga kuşunu seçmişler. Çünkü karga, çirkinliğinden dolayı 'öteki' görülen, ama aslında zeki, mücadeleci, dayanışmacı ve özgürlük düşkünü bir hayvan...
 
YELDEĞİRMENİ'NİN UMUT'U...
Biz de Yeldeğirmeni Duatepe Sokak'taki derneği ziyaret ederek, 1Umut aktivistleriyle konuştuk.Kadıköy'de 2011 yılı başlarından itibaren biraya gelmeyi başlamışlar. Eylül ayı içinde de derneği kurmuşlar. Peki neden Yeldeğirmeni'ni seçmişler? “Sosyal çevresi açısından... Mahalle içinde olmasını çok istedik. Yeldeğirmeni hepimize sıcak geldi. Çoğumuz da zaten Kadıköylüyüz.
Kadıköy sosyal yapı itibariyle de böyle bir oluşuma ev sahipliği yapmaya çok uygun.”
Asıl amaçları kapitalizmin bencilleştirdiği insanları, başka bir dayanışma kültürüyle bir araya getirebilmek... Bu bir tepki aslında. Kapitalizmin ortaya çıkardığı mağduriyetlere, ve bunun sonuçlarına karşı, başka bir toplum yapısı isteyenlerin tepkisi! “Dayanışmanın pek çok yolu var” diyorlar ve başlıyorlar anlatmaya;
“Evkadınları için dayanışma toplantıları düzenlemek, iş arayanlara yol göstermek, organik ürün dayanışma ağı ile doğal ürünlerin tüketiciye düşük fiyattan ulaşmasını sağlamak, özellikle çocuk ve gençlerin sosyal hayatlarına katkı sunacak çeşitli atölyeler düzenlemek, kurslar açmak, kentsel dönüşüme karşı farkındalık yaratmak...
Şu an için sadece organik ürün dayanışması kapsamında Trakya'dan gelen zeytin ve Rize'den Anzer balının satışı yapılıyor dernekte.”
 
‘UMUT TACİRİ DEĞİLİZ’
Ama tüm bunları yaparken de kimseye “umut” olmamaya dikkat ediyorlar. “Biz umut taciri değiliz!” diyorlar; “Biz bir hayır kurumu değiliz. Büyük değişimler yapmak iddiasında da değiliz. Hayatın içinden bir şeyleri değiştirmeye çalışıyoruz sadece. Ama bunu kimsenin yerine biz yapamayız, yapmamalıyız. Birinin adına birşey yapmak yerine, O'nunla birlikte yapmayı tercih ediyoruz. ‘Biz geldik, size yardımcı olacağız’ demiyoruz. Herkesin öznesi olduğu, katkı sunduğu bir ortam...” 
 
Telefon:0546 525 06 84

 

 

 
 
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.