Haftalık Bağımsız Gazete 27 Kasım 2021

KADIKÖY SAHİLİNE ‘SİPARİŞ' PLAN

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu “ Eğer Kadıköy’de cami ihtiyacı varsa biz yaparız ama bizi inatlaşmayla, siyasi manevrayla seçim propagandası için kullanamazlar” dedi

KADIKÖY SAHİLİNE ‘SİPARİŞ' PLAN

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu “ Eğer Kadıköy’de cami ihtiyacı varsa biz yaparız ama bizi inatlaşmayla, siyasi manevrayla seçim propagandası için kullanamazlar” dedi

Geçtiğimiz hafta yeni bir dolgu projesiyle gündeme gelen Kadıköy sahili bu kez de” Ulu Cami” Projesiyle gündemde.  İstanbul İl Müftülüğü,  Kadıköy’de İSKİ’ye ait artıma tesisi olarak görülen ve fiilen otopark olarak kullanılan alana dini tesis yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu.
Bakanlık tarafından Kadıköy Belediye’sine görüş için gönderilen teklif planında daha önce yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak belirlenen yerler de dahil olmak üzere tüm alan plan değişikliğiyle dini tesis olarak yeniden düzenlenmek isteniyor.  Dini tesis,  kütüphane, sergi, konferans salonları biçiminde tasarlanan ve yaklaşık 34.000 m2 lik alana aynı zamanda otopark yapılması da öngörülüyor.
Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na Kadıköy Rıhtımında (İnciburnu) yapılması planlanan cami ile ilgili belediyenin nasıl bir tavır alacağını sorduk.
 
“BÖYLE BİR YAPILAŞMA RİSKLİ”
Bu projeden nasıl haberiniz oldu ve cami olarak planlanan alan neresi?
Projeyi Salı günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yazıyla öğrendik. Bakanlık bize görüş soruyor. Söz konusu alan İSKİ’nin rezerv alanı ve hemen yanında bir arıtma tesisi var. Şu an plan yapılan alan ise “biyolojik arıtma tesisi”  yapılması gereken alan ve aynı zamanda dolgu alanı.
Alan dolgu alanı dediniz burası yapılaşmaya uygun mu?
Elbette değil. Geçtiğimiz hafta yaşanan lodosta bir kısım dolgu alanı tahrip olmuştu.  Bu yüzden böyle devasa bir yapılaşma için çok riskli. Daha önce biyolojik arıtma tesisi için ayrılan alana bir başka tesis yapma düşüncesini gerçekten anlamak mümkün değil.
Kurbağlıdere’ye bir yıldır kanalizasyon akıyor, Kadıköy yıllardır bu sorunun çözülmesini bekliyor, onu görmüyorlar; Kadıköy’de 80 bin yaşlı var ve sadece bir tane huzurevi var. Bir huzur evi yeterli değil onu görmüyorlar;  ülkede milyonlarca işsiz var onu görmüyorlar;  kadınlara şiddet uygulanıyor onu görmüyorlar. İşi gücü bıraktılar, AVM yapmakla, inşaat yapmakla uğraşıyorlar. Bu hükümet bunun için mi seçildi? Kadıköy’de bir yerel yönetim var,  261 bin oy aldık,  bize hiçbir şey sorulmuyor.  Eğer her şeye Ankara karar verecekse yerel yönetim neden var?
Bu plan daha önce hiç gündeme gelmiş miydi?
İlk kez gündeme geldi.  Kendi yaptıkları 1/ 100 binlik planlar dahil olmak üzere ne 1/5 binlik ne de 1/binlik planlarda böyle bir proje yok.  Yani büyük ve küçük ölçekli yapılan planların hiç birinde böyle bir proje yok.  Neden şimdi gündeme geldi anlamak zor.

“MARMARA KANALİZASYONA DÖNDÜ”
Caminin arıtma tesisi olan alana yapılmasının planlandığını söylediniz? Bu alanın Kurbağlıdere’nin ıslahı ile bir ilgisi var mı?
Elbette var. Kurbağlıdere’nin kanalizasyonu şu anda doğrudan denize akıyor,  Kadıköy ciddi bir sağlık ve çevre tehdidiyle karşı karşıya. Hali hazırda bir ıslah projesi devam ediyor. Arıtma tesisleri bu ıslah projesinin önemli bir parçası. Bu çalışmayla birlikte şu an doğrudan Kurbağalıdere aracılığıyla Marmara Denizi’ne akıtılan kanalizasyon atıkları Moda’daki arıtma tesislerine bağlanacak.  Mevcut tesisin biyolojik arıtma kısmının da olması gerekli çünkü şu an Marmara Denizi’ni kirletiyoruz.  Ancak bu planla biyolojik arıtma tesisi kalkıyor. Biyolojik arıtma tesisinin kalkması demek kanalizasyon atıklarının Marmara Denizine atılmaya devam edilmesi kirliliğinin artması anlamına gelir.  Bu proje aynı zamanda Kadıköy’ü ve Marmara Denizini kirliliğe mahkum etme projesidir. Marmara Denizi kanalizasyona döndü bununla ilgilenen yok.
Peki, Kadıköy’de bir cami ihtiyacı var mı?
Onbir aydır görevdeyim, bize böyle bir ihtiyaç talebi gelmedi.  Kadıköy’de 68 tane o civarda ise 5 tane cami var. Ve Kadıköy’deki tüm dini tesislerin bakım ve onarım belediyemiz tarafından yapılıyor.  Okullar için de aynı durum geçerli, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gereken işleri biz yapıyoruz. Bütün camilerin bakımıyla titizlikle ilgileniyoruz.
Ayrıca kentsel yenileme nedeniyle Kadıköy’de belediyeye terk edilen on ayrı noktada toplam dörtbin metrekare arsayı cami alanı olarak hibe edeceğiz. Mart ayı belediye meclis gündem maddelerimizden birisi de bu. Bunun yanı sıra Ataşehir’de belediyemize terk edilen 7564 metrekarelik alanı da cami olarak İlçe Müftülüğüne hibe edilecek. Kısaca biz halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda gerekli çalışmaları zaten yapıyoruz.  “Ulu Cami” projesini bizim hibe ettiğimiz arsalardan birine yapsınlar biz de Kadıköy Belediyesi olarak elimizden geleni yapalım.

“CAMİ İHTİYACI VARSA BİZ YAPARIZ”
Kadıköylülerden böyle bir talep gelmedi dediniz, bu plan neden gündeme geldi?
Ben de merak ediyorum. Ankara bu ihtiyacı neye göre, nasıl tespit etti, kime sordu? Kadıköy’ün bir belediyesi var, belediye meclisi var, halkı var. Karar vermesi gereken Kadıköy halkıyla beraber bu yönetim. Yerel yönetimi yok sayarak,  Kadıköylüleri yok sayarak,  bu kararlar nasıl alınabiliyor?  Bu ihtiyacı kim, neye göre belirliyor? Bu, tamamen bir seçim manevrası,  siyasi şov.  
İstanbul’un siluetinin en önemli noktalarından biri olan Kadıköy Sahilinin seçim malzemesi haline getirilmesine izin vermeyeceğiz. Burada bir yerel yönetim var, belediye meclisi var, halk var. Eğer bir ihtiyaç varsa yerel yönetim bunu halkın talepleri doğrultusunda hayata geçirir.   Bu bizim Kadıköylülerle birlikte vereceğimiz bir karar. Buna Ankara karar veremez. 

“SEÇİM MALZEMESİ OLAMAZ”
Bu plan size rağmen hayata geçebilir mi?
Buna izin veremeyiz, Kadıköylüleri bu konuda ikna etmek zorundalar. Kadıköylü yurttaşlarımız buna ikna olursa Hazineye ait bir yer göstersinler biz camimizi yaparız.  Ama meselenin bu yöne çekilmesine asla izin vermeyeceğiz.  Tekrar ediyorum bir ihtiyaç durumunda Kadıköy Belediyesi ihtiyacı olan mütedeyyin insanlarımıza cami yapmaya her zaman hazırdır.
Kadıköy’ün birçok ihtiyacı var.  Ankara,  Kadıköy’ün ihtiyaçlarını öğrenmek istiyorsa Kadıköylülere sorabilir. Kadıköy’de böyle bir ihtiyaç varsa biz cami yaparız. En ufak bir endişeleri olmasın. Ama Kadıköy’ün var olan ihtiyaçlarını göz ardı edip cami yapmayı planlamak tamamen siyasi bir manevradır. Bizi inatlaşmayla, siyasi manevrayla seçim propagandası için kullanamazlar. Biz halkımızın inançlarının ve değerlerinin seçim malzemesi olarak kullanılmasını çok çirkin buluyoruz ve Kadıköy’de buna izin vermeyeceğiz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.