Haftalık Bağımsız Gazete 15 Nisan 2021

Kadıköy Meydan Projesi durduruldu

Kadıköy Meydanı’nın fuar ve panayır alanı olmasını öngören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imar planı, Kadıköy Belediyesi’nin itirazıyla mahkeme tarafından durduruldu.

Kadıköy Meydan Projesi durduruldu

Kadıköy Meydanı’nın fuar ve panayır alanı olmasını öngören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imar planı, Kadıköy Belediyesi’nin itirazıyla mahkeme tarafından durduruldu.
  
Semra ÇELEBİ
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Kadıköy İlçesi Haydarpaşa Garı Kadıköy Meydanı ve Çevresi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı”yla ilgili mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ekim 2012 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Kadıköy Belediyesi’nin geçen dönemki meclis üyeleri tarafından İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme, 17 Şubat 2014 tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. İBB ise karara itiraz etmişti.
İBB’nin itirazını değerlendiren İstanbul 2.Bölge İdare Mahkemesi, itirazı reddetti. Kentvedemiryolu.com internet sitesinde yer alan habere göre karar henüz tebliğ edilmedi.
17 Şubat 2014 tarihli mahkeme kararında neden yürütmenin durdurulmasına karar verildiğine ilişkin şu ifadelere yer verilmişti: “Mahkememizce bilirkişi raporu hükme esas alınabilecek nitelikte görülmüş olup, bu durumda 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni planında belirlenen fuar alanlarından olmadığı, ulusal fuar alanları için öngörülen asgari büyüklüğün sağlanamadığı, kıyı silüetini olumsuz etkilediği, bölgedeki yolcu hareketliliğini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılan Kadıköy ilçesi, Haydarpaşa Garı, Kadıköy Meydanı ve Çevresi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planında “Fuar Alanı Fonksiyonu” yönünden şehircilik planlama esasları ile kamu yararı açısından hukuka uyarlık görülmemiştir.”
 
MUHCU: “BU YARGI KARARI İLE YENİ BİR MEVZİ KAZANILDI”
Kadıköy Meydanı’na fuar ve panayır alanı fonksiyonunu yükleyen planla ilgili mahkeme kararını değerlendiren Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, “2004 yılından beri AKP iktidarı, Tarihsel ve Kentsel Sit Alanı olan Haydarpaşa Gar, Kıyı ve Liman Alanını ‘Manhattan’a Dönüştürme’ adı altında bölgenin kamusal, doğal, tarihsel değerlerini talan edecek rant girişimlerini ısrarla sürdürmektedir. Bu amaçla gündeme getirilen projenin bir devamı olarak Kadıköy vapur iskelelerinin olduğu, toplanma, ulaşım, tören ve miting alanı olarak kullanılan meydanın dönüştürülmesi kararı İBB tarafından alınmıştı. Haydarpaşa yağmasının iptali amacıyla açılan dava sürerken Kadıköy Meydanı’nın niteliklerini ortadan kaldıracak, toplum kullanımını kısıtlayacak fonksiyonları getiren plan kararlarının açılan bir davada yargı tarafından durdurulması bölgenin geleceği bakımından stratejik bir öneme sahiptir. İstanbul’un özgün bir parçası olan Haydarpaşa bölgesinin ve Kadıköy sahil bandının ranta kurban edilmemesi, betonlaşmaması, doğal ve tarihi değerlerinin yok edilmemesi yönünde çaba gösteren yurttaşlar tepeden inme kararlar, baştan sona hukuksuz ve şehircilik ilkeleri ile bağdaşmayan süreç karşısında yargı kararı ile yeni bir mevzi kazanmışlardır” dedi
 
KARAR HAYDARPAŞA GARI PROJESİNİ ETKİLER Mİ?
Defalarca manşetimize taşıdığımız Haydarpaşa Garı ve Kadıköy Meydanı Projesi’ne sadece Kadıköy Belediyesi değil Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköylüler de itiraz ediyordu. Kadıköy Meydan Projesinin Haydarpaşa Garı projesinin devamı niteliğinde olduğunu ifade eden kitle ve meslek örgütleri meydandaki Atatürk Anıtı krizinin bilinçli olarak yaratıldığını, amacın dikkati Haydarpaşa Garından uzaklaştırmak olduğunu vurguluyordu. Şimdi İstanbul 2. Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının Haydarpaşa Gar Projesi için de geçerli olup olmayacağı merak konusu…

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.