Haftalık Bağımsız Gazete 16 Haziran 2019

İzgü: 'Önce çocukları seveceksiniz'

Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen 8. Kitap Günleri’ne katılan usta yazar Muzaffer İzgü, “Bu işin püf noktası filan yok. Ama en başta çocukları seveceksiniz” diyor

İzgü: 'Önce çocukları seveceksiniz'

Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen 8. Kitap Günleri’ne katılan usta yazar Muzaffer İzgü, “Bu işin püf noktası filan yok. Ama en başta çocukları seveceksiniz” diyor
 
Erhan DEMİRTAŞ
Bu yıl Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen 8. Kitap Günleri’ne onlarca yazar konuk oldu. Memleketi Adana’dan Kadıköy’e gelen 83 yaşındaki usta yazar Muzaffer İzgü de okurlarıyla buluşmak için Kitap Günleri’ne katılmıştı. Türkiye’nin en çok okunan gülmece, çocuk ve genç kitap yazarı İzgü ile söyleşme fırsatı bulduk. Şimdiye kadar 154 kitap kaleme alan İzgü ile çocuklarla kurduğu ilişkiyi, Kadıköy’ü ve Haydarpaşa’da düzenlenen Kitap Günleri’ni konuştuk. İlk olarak 16 yaşında Haydarpaşa’ya gelen İzgü, “Bir tren istasyonunda okurlarla buluşmak aklımın ucundan geçmezdi. Yıllar önce söyleseler inanmazdım” diyor.

“AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEZDİ”
• Haydarpaşa’da okurlarınızla buluşmak nasıl bir duygu?
Çok güzel ve inanılmaz bir ortam. Yıllar önce bir istasyonda kitap imzalayacaksın deselerdi güler geçerdim herhalde. Aklımın ucundan bile geçirmedim böyle bir şeyi. Öncelikle şunu belirteyim; buraya davet edilmekten, bu havayı solumaktan çok mutlu oldum. Burada kitap günleri düzenlemek kimin aklına geldiyse, kim bunu organize ettiyse çok teşekkür ediyorum.
• Haydarpaşa’ya ilk olarak ne zaman geldiniz, hatırlıyor musunuz?
Haydarpaşa’ya ilk defa 16 yaşında geldim Sevdiğim kız İstanbul’a gelmişti. Ben de onu bulmak için İstanbul’a geldim. Haydarpaşa’da indim. Ben Elimde torba, torbada ekmek peynir, bir şeyler var. Güya sevgilimi bulacağım. Ben Tarlabaşı’nı küçücük bir yer sanıyordum. Tarlabaşı’nı bir gördüm. Dos doğru Haydarpaşa’ya geri gelip Adana’ya döndüm. Sevgilimi bir daha hiç görmedim. Bunu da “Zıkkımın Kökü” adlı kitabımda yazdım.

ÇOCUKLAR OKUMAZSA…
• Okurların ilgisini nasıl buldunuz?
Saat 11.00’da buraya oturdum. Şu an saat 16.00. Beş saatten beri başımı kaldıramadım. Çocukların ilgisi ayrı, büyüklerin ilgisi ayrı. Dilerim bu hep sürer. Ama benim tek ricam okullardan öğrencilerin getirilmesi. Hele hele bu çevrede de yoksul okullar vardır. Onların öğrencisi bir yazarla ne zaman, nerede tanışacak? Gelsin böyle bir yerde ben onun elini sıkayım, adını sorayım, saçını okşayayım. O çocuk, bu anı hiç unutmaz. Bir de bu tür etkinlikler ülkemde okuyucu sayısını arttırıyor. Şunu her zaman söylerim; ‘Çocuk okuru olmayan bir toplumun asla yetişkin okuru olmaz.’
• Yazar olmaya nasıl karar verdiniz, nasıl başladı bu serüven?
Şu ana kadar 154 kitap yazdım. 24 de tiyatro oyunu. Şu anda bir oyunum Londra’da bir oyunum da Azerbaycan’da oynuyor. Bütün yaşamım boyunca hep kendime söz verdim. Başkalarına hiç söz vermem. Küçükken de öyleydim. Verdiğim sözler yüzünden yüzüm hiç kızarmadı. Bütün içtenliğimle söylüyorum. Başarımı da buna borçluyum. Bu ülke beni üç yıl yatılı okuttu, yedirdi içirdi. Affedersiniz ayağıma don verdi. Ben bu halka borcumu ödeyemiyorum. Şu 154 kitap, 24 tiyatro oyununun arkasında yatan belki de bu. Halkıma olan bu borcum hala benim üstümdeymiş gibi geliyor, ama işte bu kitapları olan ilgiyi de görünce rahatlıyorum.
• Çocuk kitabı denince akla gelen ilk isimlerdensiniz. Sizce çocuklar için kitap yazmanın koşulları neler? Bir yazar bunun için hangi özelliklere sahip olmalı?
O zaman size bir anımı anlatayım. Günün birinde bir mektup aldım. Mektupta aynen şu yazıyordu;  ‘Ben emekli oldum. Duydum ki çocuk kitaplığı yazarlığında çok para varmış en önemli yazar da sizmişsiniz. Bana da madde madde çocuk kitabı nasıl yazılır yazar mısınız?’ Ben de mektuba cevap yazdım. Ama tek bir cümle; ‘Lütfen emekliliğin tadını çıkartın.’ O adamın kitabını iki sene sonra gördüm. Çok acı. Bir kitabını aldım, okudum. Çocuk kitabı demeye bin şahit gerek. Ne yazık ki bu tür kişiler bir çantaya kitabını doldurup okullarda gidip imza günleri düzenliyor. Bir çocuk, gerçek bir çocuk yazarının kitabını okuduğu zaman hemen karşılaştırmasını yapar. Bu işin püf noktası filan yok. Ama en başta çocukları seveceksiniz. Çok sevdiğim çocuk yazarları da var. Bunu da belirteyim.
• Çukurova’dan çok fazla yazar, sinemacı yetişti. Çukurova neden bu kadar bereketli?
Çukurova yazarların toprağı. Bu durumu oluşturan birçok koşul var. Çukurova ilk makineleşmenin gerçekleştiği yer. Toprak ağalığının ayyuka çıktığı bir bölge. Adana’da kurulan ırgat pazarını bilirim. Irgat seçilirken dişine bile bakılırdı. Pamuk da topladım. Ağanın gönderdiği bir öğün yemek ile ağaya dua edildiğini de gördüm. Bu koşullar işte insanları etkiliyor. Çok sevgili, çok saygılı Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in gördüklerini ben de gördüm. Arkadaşlarımdı zaten. Üçünü de çok iyi tanıdım. İşte bunlar bizi etkiliyor ve biz bunları açık söylemek anlatmak istiyoruz. Gece Kondu’da, Zıkkımın Kökü’nde hep bunları, bu zorlukları anlattım.
• Kitapları sansürlenen, yasaklanan bir yazarsınız. Çocuk kitapları yazan bir yazarın kitaplarının yasaklanması nasıl bir duygu?
Kenan Evren döneminde “Halo Dayı” ve “İki Öküz” isimli kitaplarım yasaklandı. “Donumdaki Para” 12 yıl yasaklandı bana istenen ceza ise 14 yıldı, düşünebiliyor musunuz? Ben kurtuldum ama kitap kurtulamadı. Şunu söyleyeyim Don Kişot yazılalı 400 yıl oldu. 400 yıl önce İspanya Valisi kimdi acaba? O zaman İspanya Kralı kimdi? Darbe yapan kimdi? Hiçbirini anımsamayız. Ama Cervantes hala akıllarda. Muzaffer İzgü de her zaman dimdik ayakta….
• Kadıköy’ün sizin için anlamı nedir, vazgeçilmeziniz var mı burada?
Kadıköy her zaman sevdiğim bir semt oldu. İstanbul’a geldiğimde mutlaka Kadıköy’ü gezerim. Bahariye Caddesi’nde yürümeyi çok severim. Benim için Kadıköy’ün en önemli simgesi; tramvayın gittiği yer Bahariye Caddesi. Tramvayın arkasına takılıp koştuğumu bile biliyorum.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.