Haftalık Bağımsız Gazete 12 Nisan 2021

İnşaatlara yerinde denetim

Kadıköy Belediyesi Yapı Denetim Ekipleri kentte aylık ortalama 700 ila bin şantiye denetimi yapıyor. Nisan ayında 700 inşaatı denetleyen ekipler şikâyetlere yerinde çözüm buluyor.

İnşaatlara yerinde denetim

Kadıköy Belediyesi Yapı Denetim Ekipleri kentte aylık ortalama 700 ila bin şantiye denetimi yapıyor. Nisan ayında 700 inşaatı  denetleyen ekipler şikâyetlere yerinde çözüm buluyor
 
Denetimlerin sıklaşması cezalara da yansıdı: 2014 yılında 358 inşaata toplam 859 bin para cezası kesilirken, 2015’in ilk beş ayında denetlenen 241 inşaata yaklaşık 560 bin TL ceza kesildi.

Mustafa SÜRMELİ
Kentsel dönüşüm nedeniyle Kadıköy’ün hemen hemen her yerinde şantiye alanları mevcut. İnşaat yoğunluğundaki artış, riskleri, gürültü ve çevre kirlilikleride beraberinde getiriyor. 
Kadıköy Belediyesi riskleri en aza indirmek için şantiyelerde iş sağlığı güvenliği, beton kalitesi ve proje denetimlerini sıkı tutuyor. Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve Şubat ayından bu yana devam eden yapı denetimi uygulaması meyvelerini verdi. 
 
SIKI DENETİM, TAVİZ YOK
Aylık ortalama 700-1000 arasında inşaatın denetlendiği Kadıköy’de yapı denetim ekipleri Nisan ayında 700 inşaat denetledi.
Kentteki inşaatları tek tek dolaşan denetim uzmanları, iş güvenliği ve proje uygulamasındaki eksikleri affetmiyor. 
Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesinde bir süre önce Yapı Denetim Ekibi oluşturulmuştu. 12 bölge mühendisi üç araç ile denetimleri dönüşümlü olarak aralıksız sürdürüyor. Ayrıca iki inşaat teknikeri de denetimlere destek veriyor. 
 
ŞİKÂYETLERE GİDİLİYOR
Rutin denetimlerin dışında şikâyetlere bağlı denetimler de yapılıyor. İnşaatlarla ilgili aylık ortalama 450-500 şikâyetin geldiği, şikâyet konusu inşaatlara gidilerek, her şikâyetle ayrı ayrı ilgilenildiği belirtildi. 
Kadıköy Belediyesi Yapı Denetim Ekibi uzmanlarının ilk dikkat ettiği hususlar şöyle:
Şaft ve asansör boşluklarının güvenlik bandıyla kapatılarak güvenliğin sağlanması, parsel etrafının güvenlik şeridiyle çevrilmesi, döşeme uçları diye tabir edilen katların bitiminde güvenlik perdelerinin mutlaka bulundurulması, çalışanların baret ve güvenlik kemeri kullanıp kullanmadığının tespiti, yol, kaldırım işgalinin söz konusu olup olmadığı, yıkım kuralları, şantiye şefi ve binası, iş güvenliği uzmanı bulunup bulunmadığı, gürültü.
 
PROJELER DE MERCEK ALTINDA
Denetim uzmanları ayrıca inşaat projesi ile uygulamayı da şantiyede denetliyor. Beton kalitesinden tutun da taşıyıcı sistemlerin durumu, ölçülere uyulup uyulmadığının tespiti bu kapsamda yer alıyor. Özellikle ölçümler sırasında lazer metreler kullanılarak en ufak bir eksik veya hata varsa tespit edilebiliyor.
İş sağlığı ve güvenliği, projeye uygunluk konularında eksiklik söz konusuysa her biri inşaat mühendisi olan denetim uzmanları firma sahibi veya şantiye şefine, eksikliğin bir an önce giderilmesi konusunda uyarıda bulunuyor.
Eğer iş güvenliği ya da proje ile ilgili çok tehlikeli bir durum veya eksiklik tespit edilirse derhal inşaat mühürlenerek boşaltılıyor. Bu eksikler giderildiğinde ise inşaatın devamına izin veriliyor.
 
CEZALAR ARTTI
2015 yılının ilk beş ayında gürültü nedeniyle 175 inşaata 455 bin 111 TL., kaldırımda inşaat işgali nedeniyle 16 inşaata 10 bin 521 lira, inşaat atıklarının neden olduğu kirlilik dolayısıyla 50 inşaata 97 bin 469 lira 50 kuruş ceza uygulandı. 2014 yılında 29 adet yıkımda yeterli güvenlik önlemi alınmadığı tespit edilmiş, 3194 sayılı İmar Kanunu gereği Encümen kararı ile yıkım ilgililerine para cezası uygulanmıştı. Aynı yıl, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 38/2 maddesi gereği inşaat işgali nedeniyle 78 inşaata toplam 53 bin TL. para cezası uygulandı. Aynı kanunun 36/2 maddesi gereği gürültü nedeniyle 358 inşaata toplam 858 bin 668 TL. para cezası uygulandı. 
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.