Haftalık Bağımsız Gazete 04 Aralık 2021

İNŞAATLARA SIKI DENETİM

Kadıköy Belediyesi çevrenin korunması, kentlerin huzuru ve iş güvenliğini sağlamak için inşaatlarda denetimleri sıklaştırıldı

İNŞAATLARA SIKI DENETİM

Kadıköy Belediyesi çevrenin korunması, kentlerin huzuru ve iş güvenliğini sağlamak için inşaatlarda denetimleri sıklaştırıldı. Özel olarak tahsis edilen araçlarla denetim yapacak mühendisler eksik tespit ettikleri inşaatlara ceza yazacak

MUSTAFA SÜRMELİ
Kadıköy Belediyesi kentteki inşaatların denetimini, bundan böyle tahsis edilen 3 araçlık filoyla daha sıkı ve sistemli şekilde gerçekleştirecek. Araçlardaki mıntıka mühendisleri Kadıköy genelindeki inşaatları ayrıntılı olarak denetleyecek.
3 aracın 2 tanesi ring halinde kentteki inşaat faaliyetlerini sürekli olarak denetleyecek. Her bir araçta mıntıka mühendisi görevlendirilecek. Mıntıka mühendisleri inşaatlarda iş güvenliği, inşaat kalitesi, inşaatın çevreye etkileriyle ilgili kurallara uyulup uyulmadığını rapor edip kayıtlara geçecek. Kurallara uyulmadığı tespit edilen inşaatlarda sorumlulara ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde cezai işlem uygulanacak.
Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, inşaat denetimlerini uzman ekipleriyle sürdürüyordu. Ancak 31.05.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” ile kentteki inşaat faaliyetlerinde artış yaşanınca inşaat faaliyetlerinin denetimine daha fazla ağırlık verildi.
Yoğunlaşan inşaat faaliyetleri üzerine Kadıköy Belediyesi, bölge mühendislerinden oluşan 12 kişilik bir denetim ekibi kurdu ve inşaat denetimlerini gerçekleştirmeye başladı.  Ayrıca sadece yıkımları denetlemesi için bir mühendis görevlendirildi.
DENETİMLER SÜRÜYOR
2014 yılında 29 adet yıkımda yeterli güvenlik önlemi alınmadığı tespit edildi. 3194 sayılı İmar Kanunu gereği Encümen kararı ile yıkım ilgililerine para cezası uygulandı. 2014 yılında; 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 38/2 maddesi gereği inşaat işgali nedeniyle 78 inşaata toplam 53 bin TL. para cezası uygulandı. Aynı kanunun 36/2 maddesi gereği gürültü nedeniyle 358 inşaata toplam 858 bin 668 TL. para cezası uygulandı.  Diğer taraftan Kadıköy’de şikâyetlere bağlı olarak, pazar günleri her türlü inşai faaliyetin yapılması konusundaki yasak 03.10.2013 tarih 77/4 sayılı Encümen Kararı ile devam etmekte.
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI BULUNACAK
Yıkım ve İnşaat Ruhsatı verilirken, inşaatta çalışanların ve çevrenin can güvenliği için 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği hükümleri uygulanıyor. Yönetmelik gereği her yıkım ve inşaat faaliyetinde İş Güvenliği Uzmanı bulundurulması konusunda 07.11.2014 tarihinde Kadıköy Belediye Meclisi karar aldı.
Gerekli güvenlik önlemi alınmadan yıkım ruhsatı vermeyen Belediye; yıkım veya inşaat faaliyeti sırasında can ve mal güvenliğini tehdit edici durum tespit ettiğinde Encümen Kararı ile cezai işlem uyguluyor. Gerekli önlemler alınmadan da inşaat faaliyetinin devamına izin vermiyor. 
Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Neval Baban, iş sağlığı, güvenliği ve çevrenin korunması konusunda denetimlerin sıkı şekilde sürdüğünü söyledi.  Baban, “Şikayet konuları bölge mühendislerimiz tarafından yerinde tetkik edilmekte. Denetimlerimizi görevlendirdiğimiz araç filomuzla daha da sıklaştıracağız. Can ve mal güvenliğini risk altına alacak durumlara izin vermiyoruz. Tespit edersek inşaat faaliyetini mühürleyip durduruyoruz. 3194 sayılı imar kanunu uyarınca para cezası olmak üzere Encümen Kararı alınması hususunda Belediye Encümenine gönderilmekte. İnşaat ilgililerinden, söz konusu ceza belediye tarafından tahsil edilmekte. Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra inşaat faaliyetinin devamına izin verilmekte” dedi.
4 AŞAMALI DENETİM
Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnşaat denetimleri zaten devam ediyordu. Şimdi denetimlerimiz daha sıklaşacak. Sağlıklı, güvenli binalar için beton kalitesini kontrol edecek, yapıların projelerine uygun şekilde inşasını sağlayacak, iskan aşamasında da yapının kullanıma uygunluğunu denetleyecek şekilde 3 aşamalı bir denetim gerçekleştiriyorduk. Şimdi araçlarla biraz daha farklı bir denetim yapacağız. Yoğun bir inşaat faaliyeti var. Dolayısıyla kentlilerin rahatsız olmaları da söz konusu. Bu nedenle denetimlerimiz daha da sıklaşacak. 3 araçta 3 ayrı ekip tüm inşaat adreslerini sürekli tarayacak. Özellikle iş güvenliği önlemleri, yıkım kuralları, şantiye şefi ve binası, iş güvenliği uzmanı bulunup bulunmadığı gibi konularda denetim yapacak. Varsa eksiklik tebliğ edilip giderilmesi için süre verilecek. 3 aracımızın çalışmamıza önemli bir katkısı olacak” dedi.
 
 

 

 

KUTU 1:
KENT YIKILIRKEN YENİDEN YAPILIYOR
Kadıköy Belediyesi verilerine göre kentte 2013-2014 yıllarında toplam 1438 bina yıkıldı, 805 inşaata ruhsat verildi. Bağdat Caddesi, Şemsettin Günaltay ile Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ve civarında 2013 yılında 398, 2014 yılında 396 binaya yıkım ruhsatı verildi. 2013 yılında inşaat ruhsatı alan bina sayısı 362 iken, 2014’te 443. İmar Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılında Kadıköy’de 871 ruhsat başvurusu yapıldı, bunların 638 tanesine ruhsat verildi. Halen 129 adet inşaat ruhsatı bekleniyor.
KUTU 2: 2014’TE 643 RUHSAT VERİLDİ
Kadıköy’deki inşaat faaliyetlerinin yoğunluğu rakamlara da yansıdı. 2010-2012 yılları arasında verilen inşaat ruhsatı sayısında fazla bir artış gözlenmezken, 2013-2014 arasında neredeyse yüzde 100’e varan bir artış var.
Kadıköy’de inşaat ruhsatının yıllara göre dağılımı: 
2010’da          194 
2011’de          193 
2012’de          219 
2013’te           366 
2014’te           643 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.