Haftalık Bağımsız Gazete 06 Mayıs 2021

'HER YER FESTİVAL HER YER DİRENİŞ'

9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-8 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor!

'HER YER FESTİVAL HER YER DİRENİŞ'

9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-8 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor! İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl “Her Yer Festival Her Yer Direniş” teması ile 17 farklı ülkeden toplam 77 film gösterilecek.

 
Semra ÇELEBİ
 
9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, dünyadan direniş filmlerini, Gezi filmlerini ve emekçilerin öykülerini beyazperdeye taşıyor. Festival, 2 Mayıs akşamı yapılacak açılış gecesiyle başlıyor.
2 Mayıs Cuma saat 20.00’de Şişli Kent Sineması’nda yapılacak açılış gecesini, oyuncu Şenay Gürler sunacak. Direnişin müziklerini yapan Praksis‘in ezgilerinin eşlik edeceği gecede her yıl olduğu gibi bu yıl da bir set işçisine plaket verilecek.
9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 4 şehirdeki gösterimlerden bir süre sonra birçok kenti kapsayan uzun bir yolculuğa çıkacak ve gösterimler her yıl olduğu gibi ücretsiz olacak.
Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival, DİSK / Sine-Sen, DİSK / DEV SAGLIK-İş, DİSK / Birleşik Metal-İş, DİSK/Genel-iş, DİSK/Basın-iş, Türk-İş / Petrol-İş, Türk-iş / TekGıda-İş, Türk-iş /  Kristal-İş, KESK / SES, TTB,  Halkevleri, Sendika.Org ve ÇapulTV tarafından düzenleniyor.
 
FESTİVALİN OMURGASI DİRENİŞLER
Festival süresince 25 adet uluslararası, 52 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 77 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film seyirciyle buluşacak.
Direnişler yine festivalin omurgasını oluşturuyor. Hava-iş’in uzun soluklu direnişini anlatan ‘Yer Gök Direniş’, hepimize işgali ve dayanışmayı bir kez daha yaşatan ‘Kazova Direnişi: ‘İşgal Et, Diren, Üret’, gözaltında kaybedilen evladı için 33 yıl boyunca direnen Berfo Ana’yı anlatan ‘33 Yıllık Direniş-Berfo Ana’ bu omurganın bazı parçaları. ‘Külkedisi Değiliz’ ise yıllarca hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir işte çalışan, iş kazası geçiren, sakat kalan, cam silerken düşüp hayatını kaybeden ev işçilerinin sendikalaşma mücadelesine tanıklık ediyor.
 
GEZİ VE HAZİRAN DİRENİŞİ BEYAZPERDEDE
Festival bu yıl Gezi ve Haziran Direnişi üzerine çekilmiş 15 film ile direnişi hatırlamak ve hatırlatmak amacında: ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’, ‘Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda’, ‘Gezi’nin Ritmi’, ‘Direnen Sevgi’, Leviathan’la Yaşamak, ‘Ali: Düşlerinde Özgür Dünya’, ‘Gezi Tanıklığı’, ‘ Çapulcu Zamanlar’, ‘Resist’,  ‘Ağaçlarla Başladı: Gezi Parkı’nda İsyan’, ‘Anne’, ‘Çünkü Ben Bu Parkı Seviyorum’, İstanbul Yükseliyor’ ve Fatih Pınar’ın Gezi direnişini konu olan videolarından oluşan ‘Kısaca Haziran Direnişi’ gibi yapımlarla Haziran Direnişi’nin perdedeki yansıması İşçi Filmleri Festivali’nde gösterime girecek.
Gezi Direnişi boyunca yaşanan ağır medya sansürünü ve otosansürü ele alan Selin Girit’in ‘Medya: Gizlenen Gerçekler’ belgeseli ile Ayce Kartal’ın bol ödüllü animasyon filmi ‘Tornistan’ da festivalin bu yılki programında yer buluyor.
 
ROBOSKİ DE UNUTULMADI
Roboski’de katledilen 35 Kürt köylüsü, süren barış ve adalet bekleyişi de unutulmadı. Banu Güven’in hazırladığı ‘Roboski Adalet İstiyor’ belgeseli, gaz fişeklerini toplayarak hayatını kazanan çocukların hayatının konu edildiği ‘Kapsül’, Ferit Karahan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Cennetten Kovulmak’, barışı dileyen çocukların filmi ‘Dileğim Barış Olsun’ festival programında yerini alıyor.
Türkiye Sineması’nın yakın dönemdeki önemli filmlerinden ‘Zerre’, ‘Küf’, ‘Araf’ ve ‘Kelebeğin Rüyası’ da festivalin kurmaca uzun metraj filmlerinden bazıları.
 
YURTDIŞINDAN KONUKLAR GELİYOR
Festivalin bu yılki uluslararası konukları ‘İngiliz İşçi Sınıfının Durumu’ filminin İngiliz yönetmeni Michael Wayne ve ‘Elif’in Erkekleri’ filminin Alman yönetmenleri Markus Fiedler ve Kirstin Krüger. Yönetmenlerle İstanbul’da özel gösterimlerle söyleşiler de gerçekleşecek.
Senegalli ünlü yönetmen Ousman Sembene’nin kadın sünnetine direnen Afrikalı kadınların mücadelesini anlattığı ‘Moolaadé’, 1871’de 2 ay iktidarda kalmış Paris halkının mücadelesini anlatan “La commune/Komün” ve seçimle iktidara gelmiş diktatör Hitler’in gerçek arşiv görüntüleri eşliğindeki faşizmini anlatan ‘Sıradan Faşizm/Obyknovennyy Fashizm’, Çin’deki işçilerin hayatını, sorunlarını anlatan ‘Small Fish /Küçük Balık’, Fransa’ya gitmek isterken Yunanistan’a göçmen olarak gelmiş Afrikalıların yoksulluk ve umutlarını anlatan 2014 yapımı ‘AllPoints North/Herşey Kuzeyi Gösteriyor’, 2009 yılında 4 işçinin Milan’daki son aktif fabrikanın kapatılmasına direnmek için 20 metrelik vince tırmanışını ve 8 gün boyunca 40 derece sıcaklıktaki direnişini anlatan 2013 yapımı ‘On the Art of War /Savaş Sanatı Üzerine’ öne çıkan uluslararası filmler.
 
TUNCEL KURTİZ ANISINA…
Festival, hayatını emekten yana kalbi atanlarla, başka bir dünya isteyenlerle omuz omuza geçirmiş bir ustayı, Tuncel Kurtiz’i de gidişinin ardından “İnat Hikâyeleri” ile anıyor.
 
KADIKÖY’DE DE GÖSTERİMLER OLACAK
Uluslararası İşçi Filmleri Festivali programında yer alan filmler Kadıköy’deBarış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Don Kişot Sosyal Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak. İstanbul’daki diğer gösterim mekanları: Fransız Kültür Merkezi, Yeşilçam Sineması, İstanbul Halkevi, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, Kolektif Kültür Merkezi olarak belirlendi.
  
İNTERNET SİNEMA SALONU UYGULAMASI
İşçi Filmleri Festivali’nde bu yıl ilk defa ‘İnternet Sinema Salonu’ uygulaması gerçekleştirilecek. Festival filmlerinden seçilen 20 adet film 1-8 Mayıs 2014 tarihlerinde, 22:00-00:30 saatleri arasında  her gün gösterilecek.
Internet salonu gösterimlerinde yer alacak filmler sadece festival programında belirlenen saatler içinde izlenebilecek.
3 ayrı kalitede gösterilecek filmleri izlemek için festival programına bakmak ve ilgili saatlerde www.capul.tv adresini ziyaret etmek yeterli olacak.
 
 
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.