Haftalık Bağımsız Gazete 25 Ocak 2022

Hastanede daha fazla ağaç kesilmeyecek!

Başhekim daha fazla ağaç kesilmeyeceği, iş ve hasta güvenliğinin arttırılacağı sözünü verdi.

Hastanede daha fazla ağaç kesilmeyecek!

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni bina yapımı için ağaç kesimine ve inşaat alanındaki yetersiz iş güvenliğine karşı biraraya gelen Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) ile Kadıköy’ün mahalle forumları Başhekimlik ile görüştü. Başhekim daha fazla ağaç kesilmeyeceği, iş ve hasta güvenliğinin arttırılacağı sözünü verdi.
 
Semra ÇELEBİ
Geçen hafta gündeme taşıdığımız Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ağaç kıyımı ve yetersiz iş güvenliğine dair haberimiz medyada ve kamuoyunda ses getirdi. İnşaat alanının ortasında hizmet vermeye devam eden Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ndeki hastalar başka birimlere sevk edilirken klinik binası yıkıldı. İnşaat sahasının etrafındaki emniyet bantları arttırıldı, ağaç kesimi ise durduruldu.
Taş Yapı’nın yeterli iş güvenliği önlemlerini almadan başlattığı inşaat için, ilçenin nefes aldığı ender yerlerden olan hastane bahçesindeki ağaçlar kesilip atılınca pek çok medya kanalında gündeme gelen haber, sendikayı, forumları ve hastane yönetimini harekete geçirdi.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) bir basın açıklamasıyla tepkisini dile getirdi. SES Anadolu Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “hastane bahçesinin çalışanı ve hastayı tehlikeye atan bir şantiye alanına dönüştürülmesi kabul edilemez” denilerek yetkililere şöyle seslenildi:
“İş yeri güvenliği sağlanana kadar, gerekli tedbirler alınana kadar inşaat durdurulmalıdır. İnşaat alanından yayılan tozlar nedeniyle hastaların zarar görmemesi için gerekli tedbirler acilen alınmalıdır.Yeşil alanlar ile ilgili yapılan planlama çalışanlar ve kamuoyu ile paylaşılmalı, şeffaf şekilde hangi kriterlere göre ne kadar ağacın kesilip ne kadarının söküleceği duyurulmalıdır.Tüm bu yaşananlarda ihmali olan kişilerin ve hastalar ile sağlık çalışanlarını tehlikeye atan, ihmale yol açan kişiler tespit edilmeli ve haklarında idari inceleme başlatılmalıdır.”
Açıklamada “konunun gündeme gelmesiyle göstermelik tedbirlerin alınmasının bir aydır devam eden ihmallerin üzerini örtemeyeceği ve sendikanın bu işin takipçisi olacağı” da vurgulandı.
 
SENDİKA VE FORUMLAR HAREKETE GEÇTİ
Konu Kadıköy forumlarının gündemine de geldi. Kozyatağı Dayanışması ve Özgürlük Parkı Forumu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve hastane çalışanlarıyla bir araya gelerek mücadele yöntemlerini tartıştı. Daha fazla ağacın kesilmemesi, işçi ve hasta güvenliğinin kalıcı olarak sağlanması için bu konunun takipçisi olma kararı alındı.
Sendika temsilcileri, çalışanların ve forumların taleplerini görüşmek üzere hastane yönetimiyle de bir araya geldi.
10 Haziran Salı sabahı Hastane Başhekimi ile görüşen SES Anadolu Şube Başkanı Erdal Güzel ve hastane çalışanları, konuyla ilgili endişelerini dile getirdi, yeni bina projesinin şeffaf bir şekilde kendileriyle ve tüm Kadıköylülerle paylaşılmasını istedi. Başhekim ise projenin bir kopyasını heyete vererek iş güvenliğinin arttırıldığını ancak bunun denetiminin daha sıkı yapılacağını belirtti. Kesilen ağaçların Orman Bakanlığı’nın izniyle ve işe yaramayan ağaçlar olduğu için kesildiğini iddia eden hastane yönetimi bundan sonra tek bir ağacın kesilmeyeceğinin de sözünü verdi.
Görüşmenin ardından gazetemize bir açıklama yapan Erdal Güzel, “İş güvenliği konusunda daha dikkatli olacaklarını, daha fazla ağacın kesilmeyeceğini söylediler. Bunda yapılan haberlerin önemi büyük” dedi. İnsel, forumlarla birlikte projeyi inceleyeceklerini ve buna göre bir hareket planı çizeceklerini belirterek şunları söyledi: “Kamuoyu artık bu konuda çok duyarlı. Biz de Kadıköy’ün mahalle forumlarıyla bir araya geliyoruz. Aslında böyle bir projemiz vardı ancak Göztepe EAH’daki durum itici güç oldu. Bundan sonra düzenli toplantılar yapıp sağlık ve ekolojinin ilişkisini yeniden tanımlayarak bu konuda çözümler üretmeye çalışacağız” dedi.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.