Haftalık Bağımsız Gazete 20 Ekim 2021

HALK SAĞLIĞI HİZMET ÖDÜLÜ KADIKÖY'E!

Kadıköy Belediyesi’nin, 78 bin çocuğa “Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık” adıyla ücretsiz ağız ve diş sağlığı hizmeti verdiği, Türkiye’de bir örneği daha olmayan Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği...

HALK SAĞLIĞI HİZMET ÖDÜLÜ KADIKÖY'E!

İSTANBUL TABİP ODASI’NDAN ÇOCUK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ’NE HALK SAĞLIĞI HİZMET ÖDÜLÜ

Kadıköy Belediyesi’nin, 78 bin çocuğa “Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık” adıyla ücretsiz ağız ve diş sağlığı hizmeti verdiği, Türkiye’de bir örneği daha olmayan Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, İstanbul Tabip Odası’nın en önemli ödülü olan Prof.Dr. Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü’nü kazandı. Ödülden duyduğu gururu dile getiren Başkan Selami Öztürk, halk sağlığına yönelik çalışmalarının süreceğini söyledi.

Kadıköy Belediyesi’nin 2007 yılında hizmete soktuğu ve 4 yıldır sessiz sedasız binlerce çocuğa ücretsiz ağız ve diş sağlığı tedavi hizmeti verdiği “Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık Projesi”, İstanbul Tabipler Odası’nın “2011 Prof. Dr. Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü” ile taçlandırıldı. Türkiye’de sadece halk sağlığının korunması konusunda iz bırakır çalışmalar yapmış, halk sağlığının yaygınlaştırılması konularında önemli hizmetler veren kişi ve kuruluşlara verilen Prof.Dr. Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü 19 Mart Cumartesi günü düzenlenecek törenle Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e verilecek.
Kadıköy Belediyesi’nin özellikle çocuk ağız diş sağlığı koruyucu hekimlik konusunda önemli bir halk sağlığı hizmeti yaptığı Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, 12 Mart 2007’de açıldı. Önceleri İçerenköy’de açılan bir binada hizmet vererek Ataşehir’deki tüm okullarda okuyan öğrencilerin ağız ve diş sağlığı taraması ile tedavilerini ücretsiz olarak tamamlayan Poliklinik, Ataşehir Belediyesi’nin kurularak sınırlarının ayrılması üzerine Göztepe’deki binasına taşındı ve burada hizmetine devam etti. Çocukların ağız ve diş sağlığı tedavileriyle birlikte ailelerine de ağız hijyeni konusunda eğitimler verilen proje kapsamında bir adım daha atılarak Türkiye’de önemli bir problem olan engelli çocukların ve yetişkinlerin ağız ve diş ameliyatları için ameliyathane açarak önemli bir sağlık hizmetini daha başlattı. Tüm hizmetlerin ücretsiz olduğu poliklinikte çocuk ağız ve diş sağlığı konusunda uzman doktor ve hemşireler görev yapıyor. Çocukların belediyenin servis araçlarıyla okullarından alınarak tedaviye getirildiği poliklinikte tüm hizmetler adeta 5 yıldızlı hastane konforunda modern ve teknolojik bir ortamda gerçekleştiriliyor.


BAŞKAN ÖZTÜRK “TABİP ODASI’NIN ÖDÜLÜ GURUR VERİCİ”
Kadıköy’de dünyada bir benzeri daha olmayan “Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık” adıyla yürütülen proje ile sessiz sedasız binlerce çocuğa ve aileye koruyucu sağlık hizmeti verdiklerini kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, projenin bir çok uluslar arası kongrede anlatıldığını ve beğeni topladığını kaydederek şunları söyledi:
“Uluslararası kongrelerde bu proje anlatıldığında hep bir takdir ve övgü ile karşılandık. Ancak Türkiye’de 3 yıldır ne Sağlık Bakanlığı’ndan ne de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir teşekkürü bile almadık. Burayı gazeteciler, sanatçılar, vatandaşlar ve başka belediyelerden meslektaşlarımız ziyaret edip, incelediler. En son İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri polikliniğimizi ziyaret edip, takdirlerini bildirdiler. Ancak hiçbir devlet yetkilisi gelmedi, fark etmedi. Sadece Kadıköy’de hizmet verdiğimiz binlerce çocuğun ailesi teşekkür etti. Diğerlerinin fark etmemesi, bunu ben pek dile getirmesem de, özellikle orada olağanüstü bir sevgi ve özveriyle görev yapan arkadaşlarımızın içinde hep buruk bir sızı olarak kalmıştı. Ama İstanbul Tabip Odası’nın bu değerli ödülü bize tam da özlem duyduğumuz o duyguyu verdi. Çok mutlu olduk, gurur duyduk. Birilerinin, özellikle de sağlık alanında uzman kişilerin bunu fark etmesi, bizi seçmesi ve sağlıkçıların başöğretmeni sayılan Prof.Dr. Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü ile ödüllendirmesi, bizim için en büyük gurur ve moral kaynağı oldu. Çocuklarımıza tamamen ücretsiz sunduğumuz bu projemiz devam edecek.”


RAKAMLARLA ÇOCUK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ (2007-2010 YILI)
-Kadıköy Belediyesi Çocuk Sağlığı Polikliniği’nde 10 bin 941 çocuğa sağlık taraması yapıldı. 7 bin 953 çocuk tarama ve tedavi hizmetinden faydalandı.
-83 Bin 832 diş kontrolü ve tedavisi gerçekleştirildi.
-203 engelli vatandaşın 133’üne anestezi altında diş tedavisi ve ameliyat yapıldı.
-Eğitimci diş hekimi tarafından 17 bin kişiye ağız diş sağlığı ve hijyeni eğitim verildi.
-Öğrencilere 9 bin 210 diş fırçası ve macunu dağıtıldı.
-Anne ve babalara 8 eğitim semineri düzenlendi.
-Çocuk Esirgeme Kurumunda kalan 56 çocuğun diş tedavileri yapıldı.
-41 Mülteci çocuğun diş tedavisi gerçekleştirildi.
-1016 adet özel psikolog seansı gerçekleştirildi.


ÖDÜL TÖRENİ 19 MART'TA
İstanbul Tabipler Odası’nın 2011 Yılı Prof. Nusret N.Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü, 19 Mart Cumartesi Günü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cemi Demiroğlu Oditoryumu’nda düzenlenecek törenle verilecek.

PROF.DR. NUSRET H. FİŞEK KİMDİR?
3 Kasım 1990’da kaybettiğimiz bilim insanı Prof. Dr. Nusret H. Fişek, Kurtuluş Savaşı'nın önde gelen komutanlarından Tümgeneral Hayrullah Fişek'in oğludur. 1933 Üniversite Reformu'nun mezun ettiği ilk kuşaktan olan Prof.Dr.Nusret H. Fişek, bu ilerici yaklaşımı, bütün yaşamı boyunca korudu. Tüm insanların sağlık hakkı için savaşım verdi. Her dönem, sağlıklı yaşam için nerede bir hizmet gereksinmesi varsa oraya koştu. Onun için de, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Aşı ve Kontrol Laboratuvarı Şefliği'nden, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı'na, Üniversite Öğretim Üyeliğinden, Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı'na kadar birçok yerde çalıştı. Savaşımındaki önemli köşe taşlarından ikisi "Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkında Kanun" ile "Nüfus Planlaması Kanunu"nun çıkarılması oldu. Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı dönemindeki bu kalıcı yapıtlarını, Üniversite'de de Toplum Hekimliği ve Nüfus Etüdleri Enstitülerini kurarak bütünledi. Çalışmaları yalnızca ülkesinde değil, uluslararası bilim çevrelerinde de yankı yaptı. Birçok uluslararası kuruluşta görev aldı, ödüller ve onur belgeleri kazandı.
Prof.Dr.Nusret H. Fişek, demokrat bir insandı. Bunu yaşamının en olgun dönemini ve tüm deneyimlerini, bir toplum örgütü için kullanarak kanıtladı. Türk Tabipleri Birliği'nin saygınlığını, etkinliğini geliştirdi; kurumsallaşması için uğraştı. Barışçı bir kişiliğe sahipti. Hem kendisiyle barışıktı; hem de insanların birbirine hoşgörüyle, saygıyla, sevgiyle yaklaştığı, sömürüsüz bir yaşam biçimi görmek istiyordu. Ona göre hekimlerin meslek ahlak kuralları, insan hakları uğraşından soyutlanamazdı; birlikte yoğrulmuşlardı.

Semra ÇELEBİ
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.