Haftalık Bağımsız Gazete 28 Kasım 2021

Grip yayılıyor, paniğe gerek var mı?

Şimdiye kadar 11 kişinin yaşamını yitirdiği ve “Domuz Gribi” olduğu düşünülen hastalıkl ilgili Gelişim Tıp Laboratuvarları Genel Yönetmeni Prof. Dr. Paşa Göktaş gazetemize yazdı

 Grip yayılıyor, paniğe gerek var mı?

 Tüm ülkeyi saran grip salgını korkutuyor. Şimdiye kadar 11 kişinin yaşamını yitirdiği ve “Domuz Gribi” olduğu düşünülen hastalıkl ilgili Gelişim Tıp Laboratuvarları Genel Yönetmeni Prof. Dr. Paşa Göktaş gazetemize yazdı           
 
Gelişim Tıp Laboratuvarları’na gelen hasta örnekleri üzerinde yapılan çalışmalara göre, “Domuz Gribi” adıyla bilinen Influenza A H1N1 vakalarının sayısında artış görülmektedir.
2014 yılının son üç ayında gelen 164 vaka incelenmesinde hiç H1N1 vakası tespit edilmemişti. 2015 yılının Ocak ayında incelenen 76 hastadan 2 (%2.6)’sinde, Şubat ayında 51 örnekten 5 (%9.8)’inde, Mart ayının ilk 14 günü içinde ise 54 hastadan 10 (%18.5)’unda H1N1 virüsü saptanmış bulunmaktadır. Mart ayı itibariyle, toplam H1N1 vakalarının sayısı 17’ye ulaşmış durumdadır. Ancak burada dikkat çeken durum, grip ön tanısıyla gönderilen hasta örnekleri üzerinde yapılan incelemede, Ocak ayında %2.6 olan H1N1 pozitiflik oranının Şubat’ta %9.8’e, Mart’ta ise % %18.5’a ulaşmış olmasıdır. Yani hem vaka sayısı artmakta, hem de H1N1 hastaları oran olarak artmaktadır.

PANİĞE GEREK YOK
Bilindiği üzere, birkaç yıl önce ilk domuz gribi vakaları ortaya çıktığı zaman, bir önceki Sağlık Bakanı çok abartılı biçimde konuyu gündeme taşımış ve her alanda abartılı önlemler alınmasına neden olmuştu. Bu amaçla, yine abartılı aşı stoklarına büyük paralar ödenmişti.
Böyle bir panik havası oluşturulmasına gerek olmadığını düşünüyoruz. Görünen odur ki, şu anda domuz gribi virüsü H1N1 aramızdadır ve halen devam etmekte olan grip vakalarının yaklaşık %18.5 gibi önemli bir oranı H1N1 vakalarıdır. Bundan kaçış yoktur. Şu anda devam etmekte olan grip vakalarının önemli bir kısmının H1N1 virüsü ile olduğunu ve önlemlerimizi daha dikkatli almak zorunda olduğumuzu bilmek durumundayız.
Vakaların % 18.5’u H1N1 ile oluşurken, Mart ayı itibariyle 54 vakadan 29’u, yani %53.7’si Influenza B virüsü ile oluşmaktadır. Influenza B’nin tablosu, biraz daha hafif seyretmektedir.
17 H1N1 hastasının 9 (%53)’u 35 yaşın altındadır. 4’ü 41-56 yaş arasıdır, 4’ü de 60 yaş üzerindedir.

TANIYI NASIL KOYMAKTAYIZ?
Bu tanıyı, multipleks Real- Time PCR denilen moleküler bir yöntemle koymaktayız. Bu yöntemle, H1N1 dâhil, solunum yollarında hastalık oluşturabilen 18 virüs ve diğer yöntemlerle saptanması güç olan 4 atipik pnömoni etkeni bakteri olmak üzere, toplam 22 mikrobik etken tek tek ve ayrı olarak saptanabilmektedir. Kullanılan kitler Avrupa üretimi ve CE onaylıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.