Haftalık Bağımsız Gazete 29 Ocak 2020

Gökdelenlerin iskânı durduruldu

Kadıköy’deki Meteoroloji arsasına ayrıcalıklı imar hakkı kullanarak dört tane gökdelen yapan Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskân mahkeme tarafından durduruldu

Gökdelenlerin iskânı durduruldu

Kadıköy’deki Meteoroloji arsasına ayrıcalıklı imar hakkı kullanarak dört tane gökdelen yapan Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskân mahkeme tarafından durduruldu

Kadıköy Belediyesi’ne “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 milyon TL maddi, 1 milyon TL de manevi tazminat davası açan Taşyapı, İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi kararıyla davayı kazanmıştı. Mahkemenin verdiği skandal karardan sonra yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.  İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi’nde görülen davada mahkeme Kadıköy Belediyesi’nin haklılığına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi. change.org’da konuyla ilgili imza kampanyası başlatıldı. Kadıköylülerin de karara tepkisi sürüyor. Gazete Kadıköy olarak Kadıköylülerin tepkilerine kulak verdik.

DURDURMA KARARI VERİLDİ
Kadıköylülerin tüm itirazlarına rağmen Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye 45 katlı 4 gökdelen yapan Taşyapı ayrıca ruhsata aykırı toplam 9 bin metrekare inşaat yaptı. Kadıköy Belediyesi ekipleri tarafından tespit edilen kaçak inşaatla ilgili işlem yapılarak bu kusurların giderilmesi istendi. Taşyapı 9 bin metrekare kaçak inşaat ile ilgili herhangi bir işlem yapmadığı gibi Kadıköy Belediyesi’nden iskan istedi. İlgili firmaya binanın iskana aykırı bölümleri ilgili eksiklikler giderildikten sonra izin belgesi işlemlerine devam edilebileceği bildirilmesine rağmen eksiklikler yine giderilmedi. Kadıköy Belediyesi’nden kaçak inşaatına iskân alamayan firma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak iskan ruhsatı aldı. Bakanlıktan alınan iskân ruhsatına itiraz eden Kadıköy Belediyesi konuyu yargıya taşıdı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi’nde görülen davada mahkeme Kadıköy Belediye’sinin haklılığına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Mahkemenin 24/10/2016 tarihli kararında şu ifadeler yer verildi. “ Dava konusu taşınmaza ilişkin olarak kural olarak ruhsat verme yetkisi bulunan davacı belediye tarafından taşınmaz üzerinde yapılan denetimlerde ruhsata aykırılıkların tespit edildiği ve yapı tatil tutanakların tanzim edildiği, bu doğrultuda para cezaları ve yıkım kararlarının verildiği, bu işlemlere karşı açılan davalarının reddedildiği açık olup, yapı ruhsatının Çevre Bakanlığı birimlerince düzenlenebilmesi için talebin yönetmelik hükmü gereği mevzuata uygun koşulların gerçekleşmesi durumunda mümkün iken, davacı belediye tarafından tespit edilen eksiklikler giderilmemesine karşın davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen davaya konu tadilat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinde yasal isabet görülmemiştir.”

“NE ZAMANDIR SUÇ?”
Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanmasının bir hukuk garabeti olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çevre Bakanlığı nedenini anlayamadığımız bir şekilde yaklaşık 9 bin metrekare kaçak inşaatı bulunan bu yapılara iskan izini verdi. Biz de bu karara itiraz ettik. Ve idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararı söz konusu firmanın tazminat davası açtığı mahkeme sunduk ama bu itiraz dikkate alınmadı. Bunun akıl ve izanla, hukukla açıklanacak bir yanı yok. Kamu olarak kaçak inşaata karşı çıkmak bizim görevimiz. Bizler bu görevde kamunun çıkar ve geleceğini korumak için bulunuyoruz. Kaçak inşaata dair işlem yapmak ne zamandan beri suç oldu? Kamuyu, kamu çıkarlarını savunmanın bir bedeli olacaksa biz bu bedeli ödemeye her zaman hazırız ama bu ceza benim şahsıma ya da Kadıköy Belediyesine verilmiş bir ceza değildir. Tüm Kadıköylülere hatta tüm İstanbullulara verilen bir cezadır. Bu yöntemle kamunun yetki ve görevlerini sınırlamaya, kamuyu baskı altına almaya, kamu çalışanlarına ve halka gözdağı vermeye çalışıyorlar.  Biz buna izin vermeyecek, hukuki tüm süreci işletecek ve mücadele ver edeceğiz.”

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI
Karara tepki gösteren Kadıköylüler de change. org’da imza kampanyası başlattı.“Taşyapı Kadıköy’den elini çek” başlığı ile başlatılan kampanya metninde şu ifadelere yer verildi: “Kadıköy Göztepe’de çok yüksek emsal kullanarak 45 katlı 4 kuleyi inşa eden TaşYapı Kadıköy’ün yeşil alanlarından sonra şimdi de bütçesine göz dikti! Akıl almaz bir “bilirkişi” raporuyla da Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı tüm yasal tespitler şirketi zarara uğratma olarak kabul edilerek, belediye 101 Milyon TL ödemeye mahkûm edilmek isteniyor. Bu dava ile kamu görevlilerinin açıkça yasa dışı durumlara göz yummaları isteniyor. Bu, açık ve net olarak kamu kurumlarının dolaylı yoldan tehdit edilmesidir. İstanbul Anadolu 6.  Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar, bir emsal olarak, hukuksuz yapılan tüm imar faaliyetlerinin  “şirketi zarara uğratmak” bahanesiyle görmezden gelinmesi anlamına gelmektedir. Biz Kadıköylüler olarak kamusal alanlarımızın ve bütçemizin Taşyapı’ya verilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Biz Kadıköylülerin borcu yok! Asıl yeşil alanlarımıza gökdelen dikerek kent yaşamını felç eden Taşyapı’nın bize borcu var! Kadıköylüler olarak ilgili adli mercilerden ve karar alıcılardan bu hukuk garabetini bir an önce düzeltmelerini istiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.