Haftalık Bağımsız Gazete 28 Kasım 2021

Fikirtepeliler çözüm istiyor

Fikirtepe’de kentsel dönüşümün yarattığı sorunlara çözüm yolları aramak için, Fikirtepe Çözüm Çalıştayı düzenlendi

Fikirtepeliler çözüm istiyor

Fikirtepe’de kentsel dönüşümün yarattığı sorunlara çözüm yolları aramak için, Fikirtepe Çözüm Çalıştayı düzenlendi
 
Fikirtepe Mahalle muhtarlarının girişimiyle 16 Nisan Perşembe günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezin’de mahalle muhtarları, ada temsilcileri ve dernek başkanlarının da katıldığı Fikirtepe Çözüm Çalıştayı yapıldı. Konuşmacıların görüşlerini dile getirdiği  çalıştayda mahalleli de sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştı.
Management Plus Genel Müdürü Haldun Ersen’in moderatörlüğünde yapılan çalıştaya, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Fatih Gözalan, Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel ve Kadıköy Meclis Üyesi Göksel Öksüz konuşmacı olarak katıldı.
 
“KİMSE KAYBETMESİN”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Dumlupınar Mahallesi Muhtarı Ahmet Gedik, Fikirtepe’nin yaklaşan genel seçimler için malzeme olmamasını ifade ederek, “Fikirtepe halkı olarak 4 yıldır büyük sıkıntılar çekiyoruz. Bu sorunların sona ermesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor”dedi.
Ahmet Gedik’in ardından söz alan Mustafa Günalp, Fikirtepe için uygulanan projeden artık geri dönülemeyeceğini dile getirerek, “Kadıköy Belediyesi yasal olarak bu sürece dâhil değil. Fikirtepe Kadıköy’ün özerk bir alanı gibi. Bu yüzden ruhsatlarla ilgili bize gelen bir başvuru yok. Belediye olarak bu sürecin içinde değiliz ama oraya da hizmet götürmek durumundayız” diye konuştu.
 Vatandaşlar gibi belediyenin de aynı mağduriyeti yaşadığını söyleyen Günalp, en kısa zamanda anlaşmaların sağlanmasının gerektiğini söyledi.
 
GÖZALAN: SÜREÇ TIKANDI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına konuşan Fatih Gözalan, Fikirtepe’nin riski alan ilan edilen 60 bölgeden biri olduğunu ifade ederek,” Fikirtepe’deki sürecin bu kadar uzamasının sebebi;  bu bölgenin daha evvel yaşadığı sorunlarla ilgilidir. Firmalar ve daire sahipleri anlaşamadığı için süreç tıkanma noktasına geldi” dedi.
Süreci hızlandırmak için bölgenin riskli alan edildiğini söyleyen Gözalan, Kadıköy Belediye’sinin diğer yerel yönetimlerin inisiyatifinden olan ruhsat verme yetkisine sahip olmasının altını çizdi. Fikirtepe’de uygulanmaya başlanan kamulaştırma planlarına da açıklık getiren Gözalan, acil kamulaştırma için hal sahiplerine baskı kurmadıklarını, inşaat firmasıyla anlaşamayan vatandaşlardan kaynaklanan sorunların daha hızlı çözümlenebilmesi için kamulaştırmayı son çare olarak düşündüklerini ifade etti.
 
YÜKSEL: KAMULAŞTIRILAN YER YOK
Avukat Ali Yüksel, Fikirtepe’de yapılan kamulaştırmanın daha özel olduğunun altını çizerek, Fikirtepe’de kamulaştırılan yerlerin olmadığını, ancak tebliğ edilen yerlerin olduğunu söyledi.
Bakanlığın kamulaştırma için zorlama yapmadığını iddia eden Yüksel, kamulaştırma yazısından sonra itiraz etmeyenlerin hak sahibi olamayacağını,  karşı dava açanların ise süreci daha da uzatacağını söyledi.
 
“SORUNLAR 99 DEPEREMİ İLE BAŞLADI”
Fikirtepe’deki sorunların 1999 depremi ile başladığını ifade eden Ali Öksüz, “ 1950’lerden sonra İstanbul’a yaşanan göçlerden sonra insanlar kendi kentlerini inşa ettiler. Ancak depremden sonra evlerimizin ne kadar dayanaksız olduğunu gördük. Van depreminden sonra çıkan yasa ile deprem restorasyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık da Fikirtepe’yi depreme dayanıksız riskli alan ilan etti ” diye konuştu.
Öksüz, nazım imar planlarının 2011 yılına kadar uygulama imar planlarına dönüşmediğini, yapılaşma sürecinin ancak 2013 yılından sonra başladığını söyledi.
 
“SÖZLEŞMELER HAKLARIMIZI KORUMALI”
Fikirtepe’de sürecin tıkanma noktasına gelmesinin en temel sebeplerinden biri de sözleşmeler üzerinde anlaşma sağlanamaması. Muhtarlar ve vatandaşlara göre inşaat firmaları sözleşme üzerinde anlaşma sağlayamayınca kamulaştırma yapılmasını beklemeye başlıyor.
Konuşmacılardan sonra söz alan Merdivenköy Mahalle Muhtarı Nazan Gürkan, bölgede ciddi bir rantın söz konusu olduğunu mevcut sözleşmelerin ise mahalle halkının haklarını korumadığını dile getirdi.
İnşaat firmaların sözleşmeleri şantaj olarak kullandığını ifade eden Gürkan,”Sözleşmelerde bizim haklarımızı koruyacak kesin maddelerin yer alması gerekiyor. Evlerimizin yıkılmasından sonra nerede oturacağımız kesin ifadelerle açıklanmalı” diye konuştu.
İnşaat firmaların sözleşmeleri şantaj olarak kullandığını ifade eden Gürkan,”Sözleşmelerde bizim haklarımızı koruyacak kesin maddelerin yer alması gerekiyor. Evlerimizin yıkılmasından sonra nerede oturacağımız kesin ifadelerle açıklanmalı” diye konuştu.
 
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELER?
Fikirtepeliler, kentsel dönüşüm projesinin bir an önce bitmesinin dışında aynı zamanda mahallede yaşanan güvenlik ve temizlik ile ilgili yaşanan sorunların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını istiyor. Çalıştayın sonunda ortaya koyulan çözüm önerileri ise şöyle;
 Güvensizliği ortadan kaldırmak için Kadıköy Belediyesi’nin liderliğinde teknik müzakere eğitimlerin verileceği bir platformun oluşturulması.
Sözleşmelerin Bakanlık tarafından tek tip sözleşme haline getirilmesi ve yapım sürelerinin yeniden belirlenmesi.
Torba kanuna 2 madde daha eklenerek tamamlama sigortasının getirilmesi ve yüzde 2 kaynak aktarımı ile riskli müteahhitlerin devlet tarafından finanse edilmesi.
Metruk binalrın hemen yıkılması ve oluşabilecek salgın hastalık riskine karşılık Kadıköy Belediyesi ile irtibata geçilmesi.
Muhtarlar aracılığı ile Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne acilen başvurularak gerekli ilaçlama ve benzeri önemlerin alınması.
Ada bütünlüğünü koruyan bir emsal düzenlemesi yapılması, imza atmayan hak sahipleri ile ilgili ek madde yapılarak sözleşmelerde düzenlemelerin yapılması.
 Değerlenme raporlarının yüklenici firmalar ve Bakanlık tarafından acilen yaptırılması.
 Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel tasarım planının yapılması.
Fikirtepe özelinde Bakanlık tarafından İl Müdürlüğünde özel bir ekibin kurulması.
Bir adada bir firma varken diğer firmalara muafiyet verilmemesi, SPK tarafından değer tespiti yapılmasından sonra Bakanlığın yüklenici firmalara ruhsat vermesi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.