Haftalık Bağımsız Gazete 06 Aralık 2019

Evlenmeden önce bu kitabı okuyun!

Geoaktif Yayınları’ndan çıkan ‘Evliliğe Karşı’ adlı kitap, bir ilişkinin sosyal, yasal, ekonomik ve psikolojik sonuçlarını ortaya koyuyor, evlilik kurumunu sorguluyor.

Evlenmeden önce bu kitabı okuyun!

Geoaktif Yayınları’ndan çıkan ‘Evliliğe Karşı’ adlı kitap, bir ilişkinin sosyal, yasal, ekonomik ve psikolojik sonuçlarını ortaya koyuyor, bir zorunluluk olarak kişinin karşısına çıkarılan evlilik kurumunu sorguluyor.
Semra ÇELEBİ
 
Başbakan’ın her fırsatta “Gençler sizden evlenmenizi ve en az üç çocuk yapmanızı istiyorum” açıklamasını yaptığı şu günlerde çıkan bir kitap dikkat çekiyor. Geoaktif Yayınları’ndan çıkan Glenn Campbell’in yazdığı “Evliliğe Karşı”, sistemin kişinin karşısında çıkardığı dayatmalardan biri olan evlilik kurumunu birçok açıdan sorguluyor. Evlenme planları yapanları “lütfen bu kararı almadan önce bu kitabı okuyun” diyerek uyarıyor. Habibe Şentürk’ün İngilizce’den çevirdiği ve ülkemizde ilk kez yayınlanan kitapla ilgili Geoaktif Yayınları’nın sahibi Cemal Atila şunları söylüyor: “Milyonlarca insanın hayatını etkileyen büyük bir sorunumuz var: Evlilik! Hayatın, her gün gözümüzün içine soktuğu gerçekler, artık nikâh masalarındaki emanet kostümlerle maskelenemeyecek kadar çıplak: Evlilik giderek daha fazla sayıda insana hayatı zindan ediyor.
Etrafımızdaki her şey evliliğe işaret ediyor. Hemen hemen bütün dinler, ideolojiler ve rejimler evliliği teşvik ediyor. Eğitim, bilim, kültür, sanat ve gelenekler evliliği yüceltiyor. Çocukluktan yetişkinliğe kadar adeta evliliğe endekslenerek büyüyoruz. Kutsallığını sorgulamayalım diye her türlü yol ve yöntem deneniyor. Çarpıtma, yalan ve manipülasyon bazen gelenek kisvesi altında bazen de bilimsel bilgi kılığında üzerimize çörekleniyor. İnsanlar adeta arkadan havuza itilir gibi evlilik kurumunun içine itiliyor. Sonra da, ya acı dolu bir alışma döneminin ardından mecburen kaderlerini kabulleniyorlar; ya da işler dayanılmaz boyutlara ulaştığında, proje büyük bir patlamayla havaya uçuyor. Evet, ‘mutlu evlilik’ diyebileceğimiz örnekler de var ama çoğu durumda evlilik bireyin hayatında ciddi tahribatlar yaratıyor. Onlarca yıla ya da koca bir ömre yayılan trajedilere yol açabiliyor. Peki evlilik denilen şey aslında nedir? Sevdiğim insanla bir hayat kurmak için neden toplumun ve devletin onayını almam gerekiyor? Bir ilişkinin nasıl yaşandığı mı önemlidir, yoksa onun belgelenmesi mi? Peki aşk, sevgi, sadakat ve ömür boyu sürmesi arzulanan bir beraberlik, resmi bir sözleşmeyle güvence altına alınabilir mi? Kendisi de ‘evliliğin çemberinden’ geçen Amerikalı yazar Glenn Campbell, evliliğe karşı adeta bir manifestoya dönüşen bu kitapta, evliliğin sosyal, yasal, ekonomik ve psikolojik sonuçlarını ele alıyor. Aklınızda kasvetli bir teorik kitap canlanmasın sakın! Çünkü Campbell, eksilmeyen bir ironi ve zengin örneklemelerle, gayet açık ve net, az ve öz konuşuyor.” 
 
AİLE MAHKEMELERİNİ İZLEYEN BİR YAZAR
 
Teorik kitapların ağırlığını hissetmeyeceğiniz bu kitapta yazar Glenn Campbell, kendi deneyimlerinden ve gözlemlerinden yola çıkarak oldukça sürükleyici bir anlatım dilini tercih ediyor. Altı yıllık evliliğin ardından boşanma kararı alan yazarın boşanma davası sekiz yıl sürmüş. Bir noktadan sonra kendi davasını bir kenara bırakıp bir bütün olarak evlilik kurumunu masaya yatırmaya karar veren Campbell, boşanma davaları duruşmalarına gayrı resmi gözlemci olarak katılmış. Yazar, bu duruşmalardaki çarpıcı gözlemlerini “Evliliğe Karşı” kitabında topluyor ve Geoaktif Yayınları aracılığıyla Türkiyeli okurla buluşuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.