Haftalık Bağımsız Gazete 06 Mayıs 2021

Engelli istihdamı konferansı İstanbul'da

Avrupa Engelliler İçin Hizmet Sağlayıcıları Birliği Konferansı, 27-28 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Engelli istihdamı konferansı İstanbul'da

Avrupa Engelliler İçin Hizmet Sağlayıcıları Birliği Konferansı, 27-28 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirilecek.
 
Kadıköy Belediyesi'nin de üyesi olduğu Avrupa Engelliler İçin Hizmet Sağlayıcıları Derneği (EASPD), “Engellilerin İstihdamı, Farkındalık Arttırma & İstihdam Fırsatları” başlıklı konferans, İstanbul'da yapılacak. 
27-28 Eylül tarihleri arasındaki konferansta; engellilerin istihdam konusunda karşılaştıkları sorunlar, mevcut durum, paydaşlar ve son uygulamalar tartışılacak. İşkur, Dolunay Yetişkin Engelliler Derneği ve RACE konsorsiyumu ile işbirliği içinde ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yapılacak olan konferansta, engellilerin İstihdamı konusu tartışılacak ve proje örnekleri sunularak, atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. 
Konferansın ikinci günü olan 28 Eylül Cumartesi günü öğleden sonra, engelli istihdamı ile ilgili projelerin ve kurumların stant açacağı “market place” isimli bir çalışma yapılacak. Kadıköy Belediyesi Engelsiz-iş ve İstihdam merkezi de projelerin sergilendiği bu pazar yerinde bulunacak ve Kadıköy Belediye'sinin bir Avrupa Birliği projesinin çıktısı olarak kurulan Engelsiz-İş ve İstihdam Merkezi'nin çalışmalarını anlatacak. 
 
ENGELLİLERE EŞİT FIRSATLAR
1996’da kurulmuş olan ve 10.000'den fazla hizmet sağlayıcıyı ve şemsiye kuruluşun üye olduğu, kar amacı gütmeyen bir Sivil Toplum Kuruluşu olan EASPD'nin temel amacı, etkili ve yüksek kaliteli hizmet sistemleri aracılığıyla engellilerin eşit fırsatlara sahip olmasını desteklemek. Bu amaçla; kullanıcı merkezli hizmet, iyi yönetim, erişilebilirlik, uygulanabilirlik, katılımcılık, şeffaflık gibi prensiplere bağlı kalarak, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Konvansiyonu'nun tam olarak uygulanması, engelliler için adil çalışma koşulları ve hizmet sektöründe çalışan personelin hayat boyu öğrenme fırsatlarına sahip olması gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Dernek, engellilere hizmet sağlayan binlerce kurum ve kuruluşu çatısı altında toplayarak; Avrupa çapında; bilgi, deneyim ve iyi uygulamaların güçlü ve etkili bir şekilde paylaşılmasına olanak sağlıyor.
Kadıköy Belediyesi de 2012’de bu yılında kuruma üye olarak, Engelli Danışma ve Dayanışma Merkezinin çalışmalarındaki kaliteyi arttırma yolunda önemli bir adım attı. Türkiye'den kuruma ilk kez üye olan Sivil Toplum Kuruluşu olan Dolunay Yetişkin Engelliler Derneği'nden sonra Kadıköy Belediyesi, kuruma üye olan ilk Belediye olma özelliğini taşıyor. Kadıköy Belediyesi, EASPD'ye üyelik ile Avrupa'da engellilik alanındaki yenilikleri, engellilere yönelik hizmet sektöründeki çalışmaları, eğitim alanındaki çalışmaları, istihdam alanındaki uygulamaları ve genel olarak engellilere yönelik verilen siyasi kararları ve politikaları takip etmeyi amaçlıyor. Avrupa Birliği'nde Komisyon'da alınan kararlar, aday ülke olmamız nedeniyle Türkiye'yi de bağlayacağı için, daha oluşum aşamasındayken bu politikalardan haberdar olmak ve EASPD gibi Komisyon'da temsil gücü olan bir şemsiye kuruluşla işbirliği içinde olmak büyük önem taşıyor.
Konferansa katılım ücretsiz. Kayıt için http://www.eyh.gov.tr/tr/html/23993/Kongre-uluslararasi-herkes-icin-istihdam adresinden online başvuru yapılması gerekiyor.
Ayrıntılı bilgi için 0216 348 42 54 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.