Haftalık Bağımsız Gazete 28 Kasım 2021

Depreme karşı hazırlık sürüyor

17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıldönümünde, Kadıköy’de afete karşı hazırlıklar devam ediyor

Depreme karşı hazırlık sürüyor

17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıldönümünde, Kadıköy’de afete karşı hazırlıklar devam ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında depreme dayanıklı binalar yapılırken, toplumsal bilinç oluşması için de adımlar atılıyor 
 
Mustafa SÜRMELİ
Özellikle kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yapısal anlamda depreme karşı hazırlıkların sürdüğü kentin olası bir afete karşı stratejik planı oluşturulmuş durumda. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası kapsamında yeni yapılan binaların depreme karşı dayanıklı inşa edilmesi konusunda titiz davranılıyor. 

DENETİM VE RUHSAT
Kadıköy Belediyesi İmar Müdürlüğü 2014 yılında 742 yeni binaya ruhsat verildiğini açıklarken, bunların çoğunluğunun depreme karşı risk taşıdığı için yıkılarak yeniden yapılan binalar olduğu vurgulandı. 
2015 yılı içerisinde ise Ağustos ayına kadar 520 adet binaya ruhsat verildiği belirtildi. Kadıköy’de yılsonuna kadar 1000 binaya daha ruhsat verilmesi tahmin ediliyor. 
2007’de yürürlüğe giren afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmeliğin hükümlerine göre projeleri tasdik ettiklerini söyleyen Kadıköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Hasan Akyıldız, denetim ve kontrol işlemlerinin ardından yapı ruhsatlarını verdiklerini belirtti. Akyıldız, yılda ortalama bin 800 binanın bu şekilde dönüşeceğini belirtti. 
Kadıköy’de yaklaşık 30 bin riskli bina stoğu bulunduğu tahmin ediliyor.

KADIKÖY BETONU
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra kurulan Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı; Zemin, Kentsel Yenileme Bürosu ve Yeni İnşaatlardan Alınan Taze Beton Alım Birimi olmak üzere 3 farklı aşamada işlem yapmakta. Eğitim Mahallesi Ahsen Çıkmazı Sokak Sadıkoğlu Plaza 1 bulunan merkezde 6 mühendis, 9 tekniker Kadıköy’deki şantiyelerde beton kalitesini kontrol ediyor. Kadıköy'de yeni inşaatlarda yüzde 80 oranında tercih edilen beton sınıfının yüksek kalite olarak ifade edilen  C-35 beton sınıfı olduğu belirtildi.
Kadıköy Belediyesi Beton Zemin Laboratuvarı Sorumlusu Menekşe Perdi, Kadıköy’de inşaatlardaki beton kalitesinin arttırılması konusunda yıllardır gösterdikleri hassasiyet sonucunda inşaat sektöründe de Kadıköy’de kullanılan betonun sağlamlığından dolayı “Kadıköy Betonu” ifadesinin kullanıldığını, bunun mutluluk verici olduğunu söyledi.

4 AŞAMADA HAZIRLIK
Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü bünyesinde de afete karşı hazırlık çalışmaları zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme olarak 4 aşamada yürütülüyor. Aynı zamanda mahalle risk haritaları oluşturuldu. Risk analizi çalışmaları yapılmakta. Mahalle bazında da afete karşı hazırlık eğitimleri devam ediyor.
2005 yılında Kadıköy Belediyesi bünyesinde kurulan arama kurtarma ekibi kentte yaklaşık 40 bin kişiye eğitim verdi.
 
17 Ağustos 1999’da Ne Olmuştu?
Bundan tam 16 yıl önce 17 Ağustos 1999’da Türkiye en karanlık günlerinden birini yaşadı. Saat 03:02’de merkez üssü Gölcük olan deprem 45 saniye içerisinde binlerce can aldı, faciadan sağ kurtulanlara ise ömür boyu unutamayacakları bir acı bıraktı...
1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 Depremi olarak anılan felaketin etki alanı çok genişti. Başta  Kocaeli, Sakarya, Yalova,İstanbul ile civar il ve ilçelerde büyük bir yıkıma sebep olan deprem Ankara'dan İzmir'e çok büyük bir alanda hissedildi.
Deprem, 133 bin 683 çöken bina ile yaklaşık 600 bin kişiyi evsiz bıraktı. Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilendi. Bu nedenle 17 Ağustos 1999 depremi Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biri olarak yer alıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.