Haftalık Bağımsız Gazete 12 Nisan 2021

Çekici var ama çekmek yok

Yıllardır otopark sorunu yaşayan Kadıköy’de bir de hatalı parklaşma, trafiği iyice içinden çıkılmaz hale dönüştürüyor.

Çekici var ama çekmek yok

Yıllardır otopark sorunu yaşayan Kadıköy’de bir de hatalı parklaşma, trafiği iyice içinden çıkılmaz hale dönüştürüyor. Yoğun nüfusu, aktif sosyo-ekonomik yaşamıyla Kadıköy pek çok olumlu yönü bünyesinde barındırsa da aslında yoğun trafik sirkülasyonu yaşayan kent, otopark ve hatalı parklaşma sorunlarıyla boğuşuyor. Zaman zaman yaya ve araç trafiğini içinden çıkılmaz hale getiren hatalı parklaşmalara yetkisi olmadığı için Kadıköy Belediye Zabıtası müdahale edemiyor ve vatandaşın eleştiri oklarına hedef oluyor. Oysa resmi yazıya göre araç çekme yetkisi Trafik Vakfı’na ait araçlarda.
 
HABER MERKEZİ
 
Kadıköy Belediyesi yanlış park eden ve gerek yaya gerek araç geliş gidişlerini sıkıntıya sokan araçları çekemediği için vatandaşların yoğun şikâyetine maruz kalıyor. Özellikle hafta sonları ve maç günlerinde park sorunlarının ayyuka çıktığı Kadıköy’de, yetkili olmadığı için vatandaşlardan gelen hatalı park şikâyetlerine cevap veremeyen Kadıköy Belediyesi bu konuda çok dertli. Kadıköy Belediyesi’nin başta zabıta, sosyal medya birimi ve çağrı merkezi bu şikâyetlere cevap vermekle uğraşırken, vatandaşlar hemen her gün hatalı park etmiş araçların fotoğraflarını çekip, elektronik ortamda sosyal medya birimine gönderiyor ve şikâyetin belediye trafik zabıtası tarafından çözüme kavuşturulmasını istiyor. Oysa İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın da aralarında yer aldığı İstanbul’daki 39 ilçe belediyesine gönderdiği “Araç Çekme İşlemleri” konulu resmi yazısında, “…Ancak İl Trafik Komisyonu Başkanlığı’nın 18/02/1999 tarih ve 1999/03 Sayılı Kararı gereğince ‘İstanbul Trafik Vakfı’na ait çekicilerden istifade edilmesi uygun görülmüş…’ denilmekte olup; İlimizde yapılan denetleme hizmetleri esnasındaki araç çekme işlemlerinin yalnızca Trafik Vakfı’na ait araçlarla yapılması, kesinlikle Belediyelere ait çekicilerden faydalanılmaması gerekmektedir…” denilerek, konunun ilgili birimlerce takip edilmesi ve uygulamada herhangi bir sorun yaşanmaması belirtiliyor.
 
ŞİKAYET ÇOK
Kadıköy’de hemen her gün hatalı parklaşma sorunlarıyla karşılaştıklarını ve yoğun şikâyet aldıklarını söyleyen Kadıköy Belediyesi Zabıta Müdürü Hakkı Aydın, yoğun olarak karşılaştıkları bu gibi durumlarda uyguladıkları prosedürü anlattı. Öncelikle trafik zabıtasının rutin denetimleri olduğunu, denetimler sırasında veya ve gelen şikâyetler doğrultusunda tretuvarlara park eden araçları tespit ettiklerinde durumu fotoğraflayıp, aracın üzerine ihbarname bıraktıklarını, çekicileri olmasına rağmen çekme işlemi yapamadıklarını söyleyen Hakkı Aydın, “Araç üzerine ihbarname bırakıyoruz. Hangi trafik tescil bürosuna kayıtlıysa o ilçeye buradan yazı yazıyoruz. Aracın yaya geçişini engellediğini bildiriyoruz. Bu konuda araç ilgilisine gerekli işlemin yapılabilmesi için araç sahibinin kimlik bilgilerinin tarafımıza gönderilmesini talep ediyoruz. Birçok ilçe gönderirken birçok ilçe de göndermiyor bu bilgileri. İlçeden gelen kimlik bilgilerini idari yaptırım karar tutanağı haline getiriyoruz. Eğer kendi ilçemiz sınırları içerisindeyse kendimiz tebliğ ediyoruz. Yoksa posta ile veya ilgili belediyeye gönderiyoruz, ilgili belediye memurlarınca bu, ilgili şâhısa tebliğ edilip bize geri geliyor. Şahıs cezayı ödüyor. Prosedür bu” dedi. Araç sahiplerinin kimlik bilgilerinin Trafik Zabıtası’nda bulunmamasından dolayı karmaşık bir prosedür uygulamak zorunda kaldıklarını, bu nedenle hatalı parklaşmalara etkin uygulama yapamadıklarını belirten Aydın, yetkileri olmadığı için çekiciyle araç kaldıramadıklarını, bunun da hizmeti aksattığını, vatandaşın da kendilerine tepki gösterdiğini belirtti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.