Haftalık Bağımsız Gazete 19 Nisan 2021

Çayırdan pazara, kuş sesinden otoparka

Gazete Kadıköy olarak Kuşdili ile ilgili gelişmelere hemen her sayımızda yer veriyoruz.

Çayırdan pazara, kuş sesinden otoparka

Kuşdili’nin uzun mücadelesi...
Gazete Kadıköy olarak Kuşdili ile ilgili gelişmelere hemen her sayımızda yer veriyoruz. Bu hafta da, İBB Meclisi’nden geçen “üstü yeşil alan, altı otopark” kararının ardından yapılan değerlendirmeleri izledik...
 
Gökçe UYGUN
Geçen haftaki sayımızda “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Kadıköylülerin 7 bini aşkın dilekçeyle itiraz ettiği AVM projesi yerine Kuşdili’ni “üstü yeşil alan, altı otopark” olarak düzenleme kararı aldığını” yazmıştık. Bu hafta da hem bu kararın yansımalarına bakacağız hem de bu mücadelenin geçmişini anımsayacağız...
Kadıköy Belediyesi hazırladığı “Uzun bir mücadelenin kısa öyküsü: Kuşdili Yeşil Kalacak!” videosu ile Kadıköylüyü bilgilendiriyor. Buna göre Kuşdili Çayırı, eski İstanbul'un 1900'lü yıllardaki mesire ve bayram alanıydı. Neşeli kuş sesleri arasında Kadıköylülerin gezip eğlendiği bu alan, çok sonraları Kadıköy’ün pazar yeri oldu. Böylece 1980’li yıllarda kuş seslerinin yerini pazarcıların bağırışları aldı. 1981’e doğal SİT alanı olarak tescillendi. 1994’te Kuşdili, planlara “açık otopark ve pazaryeri” olarak kaydedildi. 2007 yılında ise yıllar sürecek mücadele başladı, zira İstanbul Büyükşehir Belediyesi, SİT alanı olmasına rağmen buraya AVM yapılmasını izin verdi. Kuşdili Çevre Gönüllüleri eylemlerine başladı. Bu plan, yargı kararıyla durduruldu 2008’de. Aynı yıl Salı Pazarı Kuşdili’nden Hasanpaşa’ya taşındı. 2012 yılının sonunda İBB buraya tekrar bir AVM yapılması kararı aldı. Küllenen mücadele yeniden alevlendi. Kadıköylüler, Şubat 2013’te tam 7 bin 369 dilekçe ile karara itiraz etti. Bu sırada eylemler yapıldı, sokaklara çıkıldı, bilboardlar, afişler yapıldı, Tarihi Çarşı esnafı “AVM”ler İstemeyiz” diye klip bile çekti. Derken 2 ay önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı itirazları dikkate alarak AVM projesini düzenledi, inşaat alanını azalttı. Ancak bu da Kadıköylü için yeterli değildi, zira amaç Kuşdili’ne AVM’nin hiç yapılmamasıydı Sonunda İBB Meclisi, üstü yeşil altı otopark olarak düzenleme kararı aldı Kuşdili’ni. Gelinen bu nokta herkesi tatmin etmese de, başta Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk olmak üzere birçok kesimden itirazlar yükselmeye devam etse de (Başkan Öztürk otopark alanın azaltılmasından yana, koşulsuz yeşil alan isteyen de var) bu başarı, Kadıköylü’nün dirayetli mücadelesinin başarısı olarak yorumlanıyor.
 
ARKEOLOJİK KAZI ÖNERİSİ
14 Haziran 2013 tarihli gazetemizde “Kuşdili’nde (Kadıköy) cinayet” başlıklı yazısını yayımladığımız İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sakınç, “Kuşdili’ne yapılacak AVM, cinayeti işleyecek bir kurşun gibi tabancanın namlusuna sürülmüş, atışa hazır beklemektedir. Tabancanın tetiğini çekecek olanlar daha önceleri işledikleri cinayetler gibi İstanbul’a bir kurşun daha sıkarak onu AVM ile katledeceklerdir” diye uyarıda bulunmuştu. Kadıköylü olan Sakınç, görüşlerini sorduğumuz son durumda hakkında ise “Kuşdili Düzlüğü’nün son kararlarla altının otopark, üstünün de yeşil alan yapılmasına karar verilmiş. Bu düzlüğün altı arkeolojik bir hazine olma olasılığı son derece yüksek bir yerdir. Bu bölge yalnız Kuşdili olarak düşünülmemelidir. Stadın da bulunduğu yer dahil derenin tüm alüvyonal alanının içi 8 bin yıl öncesinden başlayarak sırasıyla Fikirtepe Kültürü, Khalkedon, Roma ve Bizans dönemlerine ait önemli arkeolojik eserler barındırması bakımından önemlidir” dedi. Zaten SİT alanı olan Kuşdili ve tüm bölge önce arkeolojik araştırmaya açılmasını isteyen Sakınç, “Elde edilen eserlerin bir kısmı açık hava müzesi bir kısmı da kapalı alanlarda sergilenmeli, tüm bölge halkı bu tarihi zenginlik içinde oluşturulan peyzaj alanlarını kullanmalıdır” önerisini getirdi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.