Haftalık Bağımsız Gazete 09 Aralık 2021

'Bir pazar sabahıydı, Ankara kar altında...'

Kadıköylüler, uğradığı saldırı sonucu katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu için Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma töreninde ve CHP’nin yürüyüşünde buluştu

'Bir pazar sabahıydı, Ankara kar altında...'

Gazeteci Uğur Mumcu, arabasının kontağını son kez çevirdi. Takvimler 24 Ocak 1993'ü gösteriyordu. Bir gazeteci daha, düşünceleri ve yazıları yüzünden öldürüldü. Uğur Mumcu ne ilk ne de son oldu. Pek çok aydınımız daha acımasızca öldürüldü... Uğur Mumcu için buluşan Kadıköylüler de basın özgürlüğünün tekrar tartışıldığı bu günlerde, Mumcu’yu unutmayacaklarını gösterdiler...

Eylül BİROL - Berivan TANRIVERDİ

 

Kadıköy Belediyesi, katledilişinin 22. yılında Kadıköy halkıyla Uğur Mumcu'yu buluşturdu. Caddebostan Kültür Merkezi'nde bir araya gelen Kadıköylüler, Mumcu'nun arkadaşı gazeteci Ahmet Tan’dan 90'lı yılları ve Uğur Mumcu'yu dinlerken, sanatçı Mehtap Meral de şarkılarıyla gazeteciyi bir kez daha andı.

 

24 Ocak Cumartesi günü saygı duruşu ile başlayan anma, Kadıköy Belediyesi'nin hazırladığı ve Uğur Mumcu'nun anlatıldığı video gösterimi ile devam etti. Video gösterimi sırasında sadece Uğur Mumcu değil, tek silahları ellerindeki kalem olan ve bu yüzden öldürülen, cinayetleri hâlâ aydınlatılmamış olan 60 gazeteci de anıldı. Video gösteriminde Uğur Mumcu'nun kızı Özge Mumcu'nun “Cesur gazeteciler, sokağa çıkarken arkasına bakma ihtiyacı duyuyorsa o zaman bu işin karanlık bir güç tarafından yapıldığını ve o karanlığın insanları kapsama niyetinde olduğunu söyleyebiliriz. Diyorum ki, 'İyi ki babam bu dünyaya gelmiş. İyi ki bu ülkeye bu kadar eser vermiş ve bugün izinden gidecek bu kadar insan bırakmış” sözleri, salonda alkışlarla karşılık buldu.
 
“KARANLIĞA KARŞI DAHA ÇOK MUM YAKACAĞIZ”
Video gösteriminin ardından, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da Uğur Mumcu için bir konuşma yaptı. Nuhoğlu, “Uğur Mumcu Türkiye'nin en saygın, en dik duruşlu gazetecilerinden biri olmasıyla birlikte bu ülkede demokrasi mücadelesinin de en önemli şehitlerinden biri. Her zaman dik duruşuyla bize örnek olan biri. Bizlere ışık oldu. Bundan sonra da bu ışık devam edecek. Karanlık; bu ülkede aydınlarımızın, yazarlarımızın, emekçilerimizin ve insanlarımızın üzerinde baskısını arttırdıkça biz daha çok mum yakacağız, daha çok mücadele edeceğiz, daha çok direneceğiz. Biz aslında çok güçlüyüz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Aykurt Nuhoğlu'nun ardından sahneye, onur konuğu olan Cumhuriyet gazetesi yazarı Ahmet Tan çıktı. Tan, anmaya katılanları gazetesi adına selamladıktan sonra “Biraraya gelişimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı. Tan, bu ifadeyi kullanmasını Uğur Mumcu'nun deyişi ile açıkladı; “Yeni bir mücadele, yeni bir iman, yeni bir umut güzellemesi olacaksa ölümü bile kutlamak gerekir.” Tan sözlerine, “22 yıl sonra bile bu salonu dolduracak bir kalabalık olarak canlı, dipdiri mücadeleye azimliysek kutlanacak bir iş yapıyoruz demektir.” diyerek devam etti.
 
“BİZİ UNUTMAYIN!”
Ahmet Tan, anmanın afişinde de yazan ve Uğur Mumcu'ya ait olan “Vurulduk ey halkım unutma bizi” yazısını hatırlatarak, “Bu sözler onun tam 40 yıl önce Cumhuriyet'e yazdığı yazının son satırıdır. Uğur Mumcu ile o günlerde beraber çalışıyorduk. Bu sözlerin ölüme meydan okuyan ve unutulmamasını isteyen bir çağrıyla ortaya çıkması çok önemlidir. Tam 40 yıl geçti. 40 yıl önce bir genç adam oturuyor, böyle bir yazı yazıyor. Yazıdan çok şiire benziyor ama şiirden de öte bir destan. ‘Beni değil, bizi unutmayın’ diyor. Biliyor ki arkadan başka ölüler de gelecek...” dedi.
Uğur Mumcu'nun, aldığı tehditlere rağmen sürekli çevresini güldüren ve mizahı iyi kullanan biri olduğunu da belirten Tan, Mumcu ile yaşadığı anıları anlattıktan sonra “Uğur mizahı da çok iyi kullanırdı. Mizah insanların yaşantısını zenginleştirir. Ama ne yazık ki bundan yoksunuz. 95'ten itibaren üç dönem mecliste görev yaptım. Türk siyaseti şu an vahşi bir manzara sergiliyor. Bu vahşetin şu anda yenilir yutulur bir tarafı yok, Mecliste en küçük bir mizah gücü bulunmuyor... Mizah yoksunu bir ülkeyiz” diyerek son dönemlerde ülkede yaşananları da özetledi.
 
“YAZI SAYISI KADAR PARAMPARÇA EDİLDİ”
Mumcu'nun yazdığı yazılardan ve konuşmalarından başka bir şey yapmadığını söyleyen Tan, “Yazı sayısı kadar paramparça edildi Uğur” dedi. Tan sözlerini, “Söz uçar yazı kalır. Unutmayın çağrısı çok önemli. Çok insan öldürüldü ama tesadüfe bakın ki öldürülenlerin neredeyse tamamı yazı yazan insanlar. Yazının kalıcı olmasından çok korktukları için en çok öldürülenler, yazı adamıdır” diyerek bitirdi.
 Ahmet Tan'ın ardından sahneye orkestrası ile birlikte Mehtap Meral çıktı. Mehtap Meral'le birlikte tüm salon hep bir ağızdan “Uğurlar olsun” şarkısını söyledi.
 
“VURULDUK EY HALKIM UNUTMA BİZİ”
Ahmet Tan'ın konuşmasının sonunda okuduğu Uğur Mumcu'nun “Vurulduk ey halkım, unutma bizi...” yazısından bir bölüm okudu:
“...Bizi öldürenler, bizi asanlar, bizi sokak ortasında vuranlar,
Ağabeyimiz, babamız yaşındaydılar.
Ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı, ya da susmuşlardı bütün olan bitenlere.
Öfkelerini bir gün bile karşısındakilere
Bağırmamış insanların gözleri önünde öldürüldük.
Hukuk adına, özgürlük adına, demokrasi adına.
Batı uygarlığı adına, bizleri bir şafak vakti ipe çektiler.
Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi...
 
Mumcu için yürüdüler
Gazeteci-yazar Uğur Mumcu için CHP Kadıköy İlçe Örgütü de 24 Ocak Cumartesi günü bir yürüyüş düzenledi. Saat 18.00’da Rıhtım meydanında buluşan çok sayıda partili ve yurttaş, “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” pankartı ile Altıyol’a doğru yürüyüşe geçti. Rıhtımda başlayan yürüyüşe yoğun ilgi vardı. Partililer ve halk dışında Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Öğüt ve Atatürkçü Düşünce Derneği temsilcileri de yürüyüşe katıldı.
Uğur Mumcu’nun fotoğrafları bulunan dövizler ve meşalelerle yürüyen halk, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları attı.
Altıyol’da Uğur Mumcu ve katledilen diğer aydınlar için yapılan saygı duruşunun ardından, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin bir konuşma yaptı. “Bugün Uğur Mumcu’yu faili meçhul olarak anmanın utancıyla geçirdiğimiz 22.yılı geride bırakıyoruz. Demokrasinin, adaletin çağdaşlığın sembolü ve özgür basının kırılmaz kalemi Uğur Mumcu’nun katledilişini bir kez daha lanetlemek, faili meçhul tüm cinayetlerde adalet arayışımızı yılmadan sürdüreceğimizi haykırmak için biraradayız” diyen Narin, yıllardır devam eden katliamların üstünü kapatanlara inat tüm davaların takipçisi olacaklarını belirtti. Yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.