Haftalık Bağımsız Gazete 03 Aralık 2021

Belediyenin bir yılı konuşuldu

Kadıköy Belediyesi, Kadıköylülerle hazırladığı 2014-2019 Stratejik Planı'nda yer alan projeleri açıkladı

Belediyenin bir yılı konuşuldu

Kadıköy Belediyesi, Kadıköylülerle hazırladığı 2014-2019 Stratejik Planı'nda yer alan projeleri açıkladı. Vatandaşların sorularını cevaplayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yeni projeler hakkında da bilgi verdi
 
Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında beş yıllık Stratejik Plan hazırlıklarını halkın katılımına açan Kadıköy Belediyesi bu toplantılar sonucunda belediye tarafından yürütülen çalışmaları paylaşmak için Kadıköylülerle bir araya geldi.
27 Mayıs Çarşamba günü Kadıköy Belediyesi Zübeyde Hanım Kokteyl Salonunda gerçekleşen toplantıda Stratejik Plan Çalışma toplantılarında konuşulan, önerilen başlıkların nasıl hayata geçtiği,  gerçekleştirilemeyen projelerin de neden uygulamaya konulamadığı açıklandı. Gazeteci yazar Rıdvan Akar'ın moderatörlüğünü yaptığı çalıştayda Kadıköy Belediyesi'nin bir yıl içinde hazırladığı projelerin tanıtıldığı video gösterimi yapıldı.
 
KATILIMCI ÖRNEK YÖNETİM
Video gösteriminin ardından konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu "Adaylık döneminde Aklımdaki Kadıköy derken aslında sizin aklınızdaki Kadıköy'ü konuşup ortak bir yaşamı hayata geçirmekti. Katılımcı bir yönetim modelini hayata geçirmeye çalıştık. Aklımdaki Kadıköy sizin görüşlerinize dayanan bir proje" dedi.
Kadıköy'de örnek bir yönetim modeli hayata geçirmeyi amaçladıklarını belirten Nuhoğlu bu yönetim anlayışının en önemli koşulunun şeffaflık olduğunu ve bunu devam ettireceklerini belirtti.
Nuhoğlu'nun konuşmasının ardından Kadıköylüler söz alarak görüş ve önerilerini iletti, sorular sordu.
Barış Manço Kültür Merkezi ve Caferağa Spor Salonunun yıkılıp yerine yeni bir spor kompleksi yapılacağı sorusuna açıklık getiren Aykurt Nuhoğlu, Caferağa Spor Salonu için resmi bir açıklama yapmadıklarını ancak, salonun mülkiyetinin Kadıköy Belediyesine geçtiği bilgisini paylaştı. Mahalle halkının istekleri doğrultusunda karar vereceklerini ifade eden Nuhoğlu, Kültür ve spor merkezi olmasını tartışıyoruz. Gençlerin faydalanabileceği bir spor merkezi yapma fikri daha fazla ön plana çıkıyor diye konuştu.
Bir vatandaşın Hasanpaşada üniversite öğrencileri için kütüphane kurulması talebini de değerlendiren Nuhoğlu, bölgede kütüphane için uygun bir yer olmadığını ancak 14 yaş üstü genç bireylere açık olacak bir kültür merkezi yapma fikirlerinin olduğunu dile getirdi.
 
KURBAĞLIDERE ERKEN BİTEBİLİRDİ
Kadıköyün ve Kadıköylülerin en büyük sorunu haline gelen, toplantıda da vatandaşların şikâyet ettiği Kurbağalıdere ile ilgili görüşlerini paylaşan Nuhoğlu, Kurbağalıdere için 2012de ihale yapıldığını ancak çok fazla ilerleme kaydedilemediğini ifade etti. Kadıköy Belediyesinin projeye dâhil olmadığını söyleyen Nuhoğlu, Kış ayları iyi değerlendirilseydi proje daha erken bitebilirdi. Bu şekilde devam ederse Eylül ayında ancak biter. Belediye olarak çalışmaları takip ediyoruz. Geçen yıl deniz kirliliğine dair ölçümler yaptırdık. Bu sene de yaptırıyoruz. Bence denizde girilmesi tehlikeli diye konuştu.
 
İNŞAATLAR DENETİM ALTINDA
Aykurt Nuhoğlu, Kadıköyün birçok noktasında başlayan kentsel dönüşüm projelerinin yarattığı sorunlara da cevap verdi. Binalar yıkılırken denetim yapılmadığını söyleyen bir vatandaşın sorusuna cevap veren Nuhoğlu, belediyeye ait denetim araçlarının inşaatları kontrol ettiğini söyleyerek, caydırıcı olması sebebiyle para cezalarının da artırıldığını ifade etti.
Vatandaşlara inşaatlarda kurallara uyulmadığını gördüğünüz anda videoya çekip sosyal medyaya yükleyinönerisinde bulunan Nuhoğlu, belediye otobüs seferlerinin artırılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşeceklerini, aynı zamanda Kadıköy Belediyesinde Ulaşım Birimi kurulacağını söyledi.
 
SPOR MÜDÜRLÜĞÜ KURDUK
Kadıköy Belediyesinin hizmete açmayı planladığı 25 metrelik yarı olimpik yüzme havuzunun neden 50 metre olmadığı sorusuna da açıklık getiren Nuhoğlu, Yüzme havuzunun yapılacağı alan küçük olduğu için tam olimpik havuz yapamıyoruz. Bizim isteğimiz her mahallede bir yüzme havuzunun olması ancak imkânlar buna olanak vermiyor diye konuştu. Kadıköy Belediyesi bünyesinde eskiden Spor Müdürlüğü olmadığını söyleyen Nuhoğlu, spor alanında istenilen projelerin kısa vadede hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını ancak yeni kurulan Spor Müdürlüğü ile yeni projeleri hayata geçireceklerini ifade etti.
Kadıköy'de sanat, spor, ulaşım ve kentsel konularında öneri ve projelerin konuşulduğu toplantıya katılan Kadıköylüler "Kadıköy Belediyesi kendisini hesap verme zorunluluğu hissedip bizi buraya çağırdığı için teşekkür ediyoruz" dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.