Haftalık Bağımsız Gazete 13 Nisan 2021

Başkan Öztürk, Fikirtepeliler'le buluştu

Fikirtepe sakinleriyle kahvaltıda bir araya gelen Başkan Öztürk, bölgede yaşanan son süreci değerlendirdi.

Başkan Öztürk, Fikirtepeliler'le buluştu

 
Fikirtepe sakinleriyle kahvaltıda bir araya gelen Başkan Öztürk, bölgede yaşanan son süreci değerlendirdi.
 
Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk, Fikirtepeliler ile kahvaltıda buluştu.
Kahvaltıda Başkan Öztürk’ün yanı sıra Kadıköy Belediyesi Meclis üyeleri Nurhan Kutman, Gülçin Ergun, Ayşen Gürer, Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Haluk Okumuş ile hayırsever ve Kadıköy Belediyesi Gönüllüsü Emine Çetinol katıldı. Kahvaltıda genel olarak Fikirtepe konuşuldu. Planla ilgili yapılan değişikliklerden dolayı vatandaşların sıkıntılı olduğu gözlendi. Son durum ile ilgili Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk’ten Fikirtepeliler açıklama beklediler. “Altını çizmek istiyorum ki burada herkes tapu sahibidir, mülk sahibidir. Fikirtepe gecekondu alanı değildir. Dolayısı ile Fikirtepelilere ve mallarına saygı göstermek zorundalar. Av Selami Öztürk Fikirtepe projesi konusunda aşılamayacak bir sıkıntı olmadığını düşündüğünü belirterek, Fikirtepe ve çevresinde uygulamaya konulan uygulama imar projesi sürecini değerlendirdi. Fikirtepe’nin yıllardır çözüm beklediğini, çeşitli dönemlerde de bölge ile ilgili çalışmaların olduğunu ama bunların bölge sakinlerinin beklentilerine cevap vermediğini ifade eden Başkan Öztürk, Kadıköy’de 2.07’den yüksek inşaat hakkı olmadığını ancak mülk sahiplerinin ada bazında biraraya gelmesi durumunda Fikirtepe’ye 4.14 inşaat hakkı tanındığını, bunun başka bir örneğinin olmadığını söyledi. Bu gelişmeyle Kadıköy Belediye Başkanı olarak kendisi ve Fikirtepelilerin sevindiğini, o dönem Fikirtepeli’yle buluştuğu bir toplantıda Büyükşehir’e teşekkür edip alkışladığını belirten Öztürk, Büyükşehir’in son uygulamasını eleştirdiklerini de vurguladı. Tüm bu olumlu gelişmeler sonucunda mülk sahipleri ile müteahhit firmalar arasında anlaşmalar yapıldığını ancak Büyükşehir’in 80 metre yükseklik sınırı getirmesiyle büyük sıkıntıyla karşı karşıya kalındığını, bu süreçte Kadıköy Belediye Başkanı olarak bizzat kendisinin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşerek kararın yanlış olduğunu kendilerine anlattığını ifade eden Başkan Öztürk, şöyle devam etti: “80 metre sınırına Kadıköy Belediyesi olarak itiraz ettik. İnsanların haklarını korumak zorundayız. Sadece sizlerin değil Kadıköy’deki her yurttaşın hakkını korumak zorundayız. 80 metre sınırının ardından çekme mesafeleri ve yol payı ile ilgili değişikliklere de Kadıköy Belediyesi olarak yazılı itiraz ettik. Gelinen noktada itirazların kabul edilip edilmeyeceğinn bilmek mümkün değil ifade eden Öztürk, “Ama bu yollar olayı duruyor orada. Toplu olarak itiraz edilirse yolları kurtarırız. Bu birlik ve beraberlikten geçiyor. Fikirtepelilere birlikte hareket etmeleri gerekiyor.
Sürecin uzadığını, şu anda projeyle ilgili bazı yetkilerin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu, bunun da projenin önünü tıkadığını anlatan Öztürk, Fikirtepelilerin; en başta verilen hakları geri almak için Büyükşehir Belediyesi’ne ve siyasilere bu konuda baskı yapması gerektiğini vurguladı. Öztürk, Fikirtepe’de bir çok yerin yıkıldığını, esnafın iş yapamadığını ve perişan bir görüntünün ortaya çıktığını ifade etti. Fikirtepe’nin 40 yıldır çektiği sıkıntıları yakından bildiğini, Kadıköy Belediye Başkanı olarak Fikirtepe’deki sorunun bir Kadıköylü ve Belediye Başkanı olarak kendisini de çok üzdüğünü anlatan Başkan Öztürk, bundan sonraki süreçte de Kadıköy Belediye Başkanı olarak üzerine düşeni yapacağını, Fikirtepelilerin yanında hareket edeceğini vurguladı. Diğer taraftan Fikirtepelilere sözleşme yaparken dikkatli olmasını bir kez daha tavsiye eden Öztürk, onlara güvenebilecekleri bir avukat ve güvenebilecekleri bir mimar bulmalarını önerdi.
Kahvaltı, gönüllülerin talepleri ve bir saate yakın sohbeti ile son buldu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.