Haftalık Bağımsız Gazete 02 Aralık 2021

Aile hekimleri greve çıktı

Aile hekimleri, cumartesi nöbet tutma zorunluluğu ve açılan soruşturmalara karşı üç günlük grev yaptı

Aile hekimleri greve çıktı

Aile hekimleri, cumartesi nöbet tutma zorunluluğu ve açılan soruşturmalara karşı üç günlük grev yaptı
 
Nilüfer AKÇAGÜNAY
Fotoğraf: İrem AY
 
Sağlık Bakanlığı 9 Nisan 2014 tarihinde bir genelge yayınlayarak aile hekimlerine cumartesi günleri 8 saat nöbet tutma yükümlülüğü getirdi. 3 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama çerçevesinde valiliklere bağlı İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından ‘nöbet’ çizelgeleri hazırlandı. Ancak başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde görev yapan hekimler genelgeye uymayarak nöbet tutmayı reddedince İl Halk Sağlığı Müdürlükleri cumartesi günleri nöbet tutmayan binlerce aile hekimine, ‘Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’ çerçevesinde kurum içi soruşturma açtı. Ancak yönetmelik gereği mazeretsiz nöbete gitmeyen hekimlere verilen 5 ceza puanını az gören Sağlık Bakanlığı, 16 Nisan 2015 tarihinde yönetmelikte bir değişiklik yaparak ceza puanını 5’ten 20’ye çıkardı. Aile hekimleri, hafta sonu için getirilen nöbet uygulaması ile nöbete uymayan hekimlere kesilen cezaları protesto etmek amacıyla 20, 21 ve 22 Mayıs’ta üç günlük iş bırakma eylemi yaptı.
 
“GÖREVİMİZ HASTALIĞI ÖNLEMEK”
Kadıköy Yeldeğirmeni Semt Poliklinği Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Türk Tapipleri Birliği Kadıköy Temsilcisi Dr. Heval Taner, Sağlık Bakanlığı’nın cumartesi çalışma zorunluluğunun ileride 7/24 çalışma sistemine hazırlık olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizden acil hizmeti yapmamızı istiyorlar ancak Aile Sağlığı Merkezleri, hastalığın birinci basamak tedavisinden sorumludur. İnsanların sağlıklı olabilmesi için koruyucu ve önleyici tedaviler uygularız. Üstelik bizim merkezlerimizin personel sayısı, imkân ve hizmetleri, acil hastalar için kesinlikle yeterli değildir. Sağlık Bakanlığı, bu dayatmasıyla, koruyucu sağlık hizmetini azaltıp insanlar hasta olduktan sonra hastaneye başvursunlar ve daha uzun ve kapsamlı hizmet olsunlar istiyor. Sistemin yanlışı budur. Biz insanların hasta olmasını engellemenin daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle cumartesi nöbet tutma dayatmasına ve nöbet tutmayan arkadaşlarımıza açılan soruşturmalara karşı üç gün grevdeyiz.”
 
 

 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.