Haftalık Bağımsız Gazete 19 Ocak 2022

İklim değişikliğine ayrılan bütçe yetersiz!

Kamu Harcamalarını İzleme Platformu, yayınladığı bir raporla, Türkiye’de çevre koruma ve iklim değişikliği ile mücadeleye ayrılan kamu kaynaklarının yetersiz olduğunu açıkladı.  

İklim değişikliğine ayrılan bütçe yetersiz!
Fırat Fıstık

Avrupa’da yaklaşık 600, dünya genelinde ise 9 bin 400 kent, iklim değişikliğine karşı azaltım ve uyum tedbirlerini uygulamaya koydu. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de iklim değişikliği konusunda kamu kurumlarının ayırdıkları bütçe ve uyguladıkları tedbirler önceki yıllara göre daha fazla tartışılmaya başlandı. 

EK BÜTÇE ŞART 

Bakanlıklar ve onlara bağlı kurumlar incelendiğinde çevreyi koruma ve iklim değişikliği bütçesinin 2019’da 25 milyar 817 milyon TL iken 2020 yılında çok küçük bir artış ile 26 milyar 70 milyon TL’ye yükseldiği görülüyor. 2021 yılında ise bu rakam 42 milyar 875 milyon TL’ye yükseldi. 

2021 yılında ayrılan bütçe yaklaşık 43 milyar TL. Raporda yer alan tespite göre bu bütçe, genel harcamalarla karşılaştırıldığında oldukça yetersiz. Bu sebeple özel ek bütçe şart. Örneğin Çevre Şehircilik Bakanlığı 2021 bütçesi incelendiğinde, bakanlık bütçesinin yüzde 70’inin şehircilikle ilgili olduğu görülüyor. Oysa buradan çevre koruma ve iklim değişikliğine kaynak aktarılması mümkün. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın en önemli harcama kalemi çiftçilerin desteklenmesine yönelik. Bu destekler de iklim değişikliği ile mücadelede kullanılabilir. 2021 yılında bu konuyla ilgili en büyük artış ise Devlet Su İşleri ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılmış durumda. 

İBB, EN ÖNDE

Bakanlıklarla birlikte 14 büyükşehir belediyesi ve bağlı kurumların da çevre koruma ve iklim değişikliği için ayırdığı bütçe raporda yer aldı. 14 büyükşehir belediyesinin iklim değişikliğine ayırdığı bütçe toplamı 2021 yılı için 23 milyar 414 milyon TL oldu. Bütçelere bakıldığında 2018-2020 yılları arasında bir artıştan söz edilemezken, sabit fiyatlarda 2021 yılında azalma olduğu görülüyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise rapordaki sayılara bakıldığında dikkat çekiyor. Çünkü İBB ve ona bağlı kurumların iklim değişikliğine ayırdığı bütçe neredeyse diğer 13 büyükşehir belediyesine denk. İBB’nin 2021 çevre koruma ve iklim değişikliği bütçesi 6 milyar 588 milyon TL. İBB, İSKİ ve İETT’nin performans hedefleri toplamı yaklaşık 10 milyar 500 milyon TL. Toplam bütçesinin yüzde 23’üne denk geliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ÇKİD bütçesi, 465 milyon 750 bin TL, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ise 1 milyar 216 milyon TL. 14 büyükşehir belediyesinin toplam ayırdığı bütçe ise 23 milyar 414 milyon TL. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.